W Bielsku-Białej rusza stacjonarne Hospicjum Jana Pawła II
Rusza budowane od 6 lat w Bielsku-Białej stacjonarne Hospicjum Jana Pawła II. Na 24 września zaplanowano poświęcenie obiektu. 1 października placówka, która powstała niemal wyłącznie dzięki dobrowolnym datkom ludzi, przyjmie pierwszych swoich pacjentów.
2016-09-21
Jak poinformowała Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, hospicjum i kaplicę pobłogosławi w najbliższą sobotę ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel, a podczas uroczystości podsumowana zostanie działalność budowniczego hospicjum.
Kaplica w hospicjum nosi imię św. Jana Pawła II i znajdują się w niej relikwie papieża-Polaka. Pierwsza Msza św. w kaplicy, po poświęceniu, odbędzie się 2 października. Eucharystia zostanie odprawiona w intencji wszystkich, którzy swoim zaangażowaniem, darem materialnym lub finansowym wsparli utworzenie hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej.
Dotąd na budowę hospicjum wydano około 10 mln zł. Pieniądze pochodzą niemal wyłącznie z dobrowolnych ofiar mieszkańców Podbeskidzia zebranych przez uczniów szkół w ramach kolejnych edycji programu „Pola Nadziei”, zbiórek pod kościołami lub podczas innych akcji. Kwotę 1,9 mln zł z budżetu miasta hospicjum otrzymało w ramach tzw. Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Zdecydowali o tym bielszczanie w drodze głosowania.
W pawilonie szpitalnym jest 28 łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu. Obiekt ma klimatyzację, ogrzewanie podłogowe i ekologiczne źródło ciepłej wody. Przed budynkiem powstał ekologiczny ogród.
Obiekt przeszedł już odbiór techniczny i otrzymał także pozytywną opinię z sanepidu. Władze placówki nie otrzymały kontraktu z NFZ, dlatego zamierzają się utrzymywać z własnych środków.
Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy Kościołami katolickim a ewangelickim. 11 kwietnia 2010 r. bp Tadeusz Rakoczy wspólnie z ewangelickim biskupem Pawłem Anweilerem dokonali wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pierwszego w Bielsku-Białej hospicjum stacjonarnego.