Spotkanie kapelanów szpitalnych
W sali kapitulnej kurii metropolitalnej w Katowicach spotkało się blisko 40 kapelanów szpitalnych, hospicyjnych oraz domów opieki posługujących na terenie archidiecezji katowickiej. Na spotkaniu był również obecny abp Wiktor Skworc. W czasie spotkania głos zabrał także ks. dr Wojciech Bartoszek, który przybliżył zgromadzonym ideę Apostolstwa Chorych.
2016-10-13
Metropolita katowicki rozpoczynając spotkanie z kapelanami podziękował im za ciężką, ale niezwykle potrzebną pracę. W swoim słowie skierowanym do kapelanów szpitali, hospicjów i domów opieki odniósł się do postaci Jana XXIII, który jest dzisiaj wspominany w liturgii. Zachęcał do pogłębiania duchowości papieża. – Angelo Roncalli udzielił też święceń diakonatu ks. bp. Stanisławowi Szymeckiemu – zaznaczył abp Skworc.
Całość spotkania była moderowana przez ks. Łukasza Stawarza, diecezjalnego duszpasterza Służby Zdrowia. Zaprosił on wszystkich duszpasterzy na archidiecezjalną pielgrzymkę pracowników Służby Zdrowia i ich rodzin do katowickiej katedry, która będzie miała miejsce 23 października.
W czasie spotkania głos zabrał także ks. dr Wojciech Bartoszek, który przybliżył zgromadzonym ideę Apostolstwa Chorych. – Coraz więcej jest pytań wśród chorych o duchowość. Szeroko rozumianą duchowość. Musimy zatem przybliżać im duchowość chrześcijańską, opartą na Jezusie Chrystusie – powiedział. Przypomniał także, że człowiek musi się rozwijać integralnie w sferze psycho-fizyczno-duchowej i to dopiero daje pełny wzrost. Zachęcał także do włączenia się w dzieło Apostolstwa Chorych chociażby przez prenumeratę czasopisma.
O skuteczności modlitwy za chorych, z chorymi i lekarzami mówił ks. dr Michał Orlik, posługujący jako kapelan w szpitalu w Ochojcu. – Na Ochojcu ta wspólna modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej kapitalnie działa. Zachęcam do tego, żeby włączyć się w to dzieło modlitewne – mówił.
Duszpasterstwo Służby Zdrowia stara się objąć opieką zarówno chorych, jak i personel szpitali, hospicjów czy domów opieki. Na terenie archidiecezji katowickiej w ten sposób posługuje ponad 40 kapłanów. W przypadku mniejszych ośrodków opieki zdrowotnej łączą oni funkcję kapelana z posługą wikariusza lub proboszcza parafii.