"Pan wybrał" - Adoracja Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych przy Bożym Żłóbku w Panewnikach Śl.
W ostatnią niedzielę stycznia 2017, paniewnicka bazylika oo Franciszkanów pw. sw. Ludwika i Wniebowzięcia NMP zgromadziła licznych i wyjątkowych Gości. O godzinie 14.00 do stóp Bożej Dzieciny złożonej w słynnej, śląskiej szopce betlejemskiej w Katowicach-Panewnikach przybyli bowiem w towarzystwie członków swych rodzin i opiekunów ludzie chory, niepełnosprawni i utrudzeni wiekiem, by złożyć swój hołd Bogu, który stał się Człowiekiem. Wśród obecnych w świątyni było również wielu pracowników służby zdrowia poczynając od lekarzy i pielęgniarek a na wolontariuszach kończąc.
2017-02-08
Tegoroczna Adoracja niejako zainaugurowała w archidiecezji katowickiej obchody 25 Światowego Dnia Chorego, przypadającego 11 lutego. Zebranych w świątyni uczestników adoracji przywitał w imieniu gospodarzy miejsca o. Alan - proboszcz Bazyliki. Kilka słów wygłosił do nich również ks. Wojciech Bartoszek – Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych, które było organizatorem tej uroczystości..
Centralnym punktem tego tradycyjnego już spotkania przy Bożym Żłóbku była oczywiście Uczta Eucharystyczna. Mszę świętą celebrowało kilkunastu kapłanów z archidiecezji katowickiej związanych z posługą duszpasterską wśród osób chorych, niepełnosprawnych starszych oraz mieszkańców domów pomocy społecznej i ośrodków opiekuńczych dla dorosłych. Przy ołtarzu nie zabrakło oczywiście przedstawicieli kapelanów szpitalnych. Mszy świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. bp Marek Szkudło. Myśla przewodnia jego homilii stały się słowa „Bóg wybrał”. W kontekście tych słów Ksiądz Biskup odniósł się do kwestii powołania, mówiąc: „Z pokorą należy uznać, że zawsze jest to najpierw Boży wybór. Wybór człowieka jest tylko i wyłącznie odpowiedzią. A cała ta rzeczywistość wybrania i bycia wybranym nazywa się „powołanie”. Zwracając się do Chorych powiedział także: „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”, to słowa z dzisiejszego czytania, które są sednem naszego spotkania. Przypatrzeć się powołaniu... Święty Paweł nie mówi: spójrzcie na Wasze powołanie! Nie mówi: „popatrzcie”! On mówi: „przypatrzcie się”, a przypatrzeć się to jest coś o wiele większego niż po prostu patrzeć. Jeśli ktoś się przypatruje, to znaczy, że mocno wytęża wzrok, czyni wielki wysiłek, szuka oczyma detali, szczegółów, drobiazgów, poświęca więcej uwagi, niż na zwykłe spojrzenie. Dzisiaj gromadzi nas Chrystus, aby każdy przyjrzał się swojemu powołaniu. Jako uczniowie Chrystusa mamy świadomość, że On nas wybrał i posyła, abyśmy byli Jego apostołami. "Idźcie i głoście" - słowa wypisane nad ołtarzem, o tym nam przypominają. Obojętnie, jaką formę życia realizujemy, w jakimkolwiek zawodzie się spełniamy, jakiekolwiek doświadczenia przeżywamy, w tym również doświadczenie choroby, łączy nas jedna misja: apostolstwo, posłanie, aby Jezusa uczynić bliskim”. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę zebranych na Apostolstwo Chorych, które jest wspólnotą osób chorych włączających swoje cierpienia w proces zbawiania świata i w ten sposób wypełniających powszechne powołanie wyrażone w słowach: „Idźcie i głoście”.
W przygotowaniu liturgii słowa uczestniczyli przedstawiciele osób niepełnosprawnych, a także lekarzy i pielęgniarek. Jedno z czytań mszalnych przeczytała p. Magdalena Buczek – niepełnosprawna inicjatorka Podwórkowych Kółek Różańcowych, inne Pani dr Barbara Kopczyńska pracująca w chorzowskim Hospicjum. Również dary ofiarne przyniosły do ołtarza osoby cierpiące i niepełnosprawne.
Po Mszy świętej odbyło się Nabożeństwo Eucharystyczne, podczas którego Ksiądz Biskup udzielał zgromadzonym w świątyni indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na wzór błogosławieństwa udzielanego w Lourdes. W tym samym czasie współpracownicy Apostolstwa Chorych czytali teksty rozważań oraz modlitw, które dawały możliwość modlitewnego skupienia i oddania chwały Bogu ukrytemu w Najświętszym Sakramencie.
Po Nabożeństwie kończącym tegoroczną Adorację chorych i niepełnosprawnych przy Żłóbku, wszyscy jego uczestnicy zostali zaproszeni do Domu Parafialnego na słodki poczęstunek połączony ze wspólnym kolędowaniem.
Tym, co zabrali do swoich domów były nie tylko modlitewne przeżycia tego dnia i radość bycia we wspólnocie, ale także ostatnie słowa homilii Księdza Biskupa Marka stanowiące szczególne wezwanie: „Niech to dzisiejsze przypatrywanie się powołaniu zaowocuje siłą do pokornego otwarcia serca dla Boga, codziennego powtarzania: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, aby On w nas i przez nas mógł czynić wielkie rzeczy”.