U Maryi już 52 raz!

Na Jasnej Górze odbyła się 52. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Uczestniczyły w niej osoby chore, niepełnosprawne i osłabione przez wiek, które przybyły do tronu Matki Bożej z wielu stron Polski.

zdjęcie: Maria Frąckowiak

2017-07-06

Tegoroczna Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę odbywająca się w roku jubileuszu 300-tnej rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej tradycyjnie zgromadziła chorych i niepełnosprawnych z całej Polski. Podczas pielgrzymki wspominano i modlono się szczególnie za zmarłego przed rokiem abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w latach 2009-2016. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Homilię wygłosił delegat papieża Franciszka, prałat Jean-Marie Mupendawatu, sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Ksiądz Mupendawatu od 2009 r. był najbliższym współpracownikiem śp. abp. Zygmunta Zimowskiego. „Mogę zaświadczyć o jego wielkim zaangażowaniu i trosce o chorych oraz o tych, którzy na różny sposób im posługują. Na niedługo przed śmiercią, już na łożu boleści, abp Zimowski redagował jeszcze ostatnie dokumenty” – wspomniał ksiądz sekretarz. Zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie zmarłego przewodniczącego Papieskiej Rady w pracę nad nową Kartą Pracowników Służby Zdrowia. Warto podkreślić, że Wstęp do nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia był jednym z ostatnich tekstów napisanych księdza arcybiskupa.

Karta stanowi dokument skierowany do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia, nie tylko do lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ale także do tych, którzy zarządzają placówkami medycznymi, aby kierowali się w życiu wartościami płynącymi z Ewangelii. Jak podkreślił w homilii sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – „w dzisiejszym świecie medycznym nie tylko lekarz, pielęgniarka, personel pomocniczy, ale także biolog, farmaceuta, pracownik administracji szpitalnej, ustawodawca w dziedzinie służby zdrowia, czy każdy inny, kto styka się w swej pracy z zagadnieniami zdrowia i choroby powinien kierować się duchem służby i poświęcenia dla człowieka na każdym etapie jego życia. Dla nikogo z nich chory nie może być nigdy tylko przypadkiem klinicznym, anonimową jednostką, na której stosuje posiadaną wiedzę, ale zawsze człowiekiem chorym, do którego podchodzi się z postawą sympatii, miłości dyspozycyjności, uwagi i cierpliwości.

 Szczegóły dotyczące prac nad polskim tłumaczeniem powstałej w 2016 r. nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia przybliżył uczestnikom pielgrzymki ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej pełna prezentacja odbędzie się 8 września 2017 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Natomiast w październiku, w związku ze wspomnieniem św. Łukasza, patrona służby zdrowia, ma być prezentowana w diecezjach.

W programie 52. Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych znalazły się także: modlitwa różańcowa, koncert kwartetu smyczkowego Akademos, konferencja ks. Adama Pradeli o uzdrowieniu, Droga Krzyżowa z rozważaniami o. Andrzeja Chorążykiewicza (kamilianina) oraz nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Podczas Mszy świętej przedstawiciele wspólnoty Apostolstwa Chorych złożyli na ręce delegata papieskiego ks. Mupendawatu list jedności skierowany do Ojca świętego Franciszka.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Teksty polecane

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024