"Papieska korona Jasnogórskiej Pani" - lekcja historii w koronie
Obchodzony w tym roku jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, to ważne zaproszenie do przyjrzenia się raz jeszcze historii Polski i polskiego Kościoła w kontekście najważniejszych wydarzeń minionych stuleci. "Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła" - to niepowtarzalny przewodnik po tych dziejach, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzenia o wyjątkowym znaczeniu: pierwszej poza Rzymem dekoracji obrazu Matki Bożej papieskimi koronami.
2017-08-22
Udekorowanie jasnogórskiego wizerunku koronami podarowanymi przez papieża Klemensa XI w 1717 r. to wydarzenie bezprecedensowe w historii Polski i Kościoła. Nie tylko dlatego, że była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej dokonana za zgodą papieża poza Rzymem i dopełnienie ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, ale też z tego względu, że stanowiła ona ukoronowanie i otwarcie nowego rozdziału pobożności maryjnej, pielęgnowanej w Polsce od wieków i wyrażanej wiarą w to, że Matka Boża nieustannie chroni Polaków swoim płaszczem i orędownictwem.
By zrozumieć znaczenie tegorocznego jubileuszu i roli, jaką Jasna Góra odgrywa w polskiej historii i współczesności, trzeba wpierw wniknąć w historię wydarzeń sprzed 300 lat. Nie tylko poznając fakty, ale przede wszystkim doświadczając klimatu tej podniosłej uroczystości, która zgromadziła na Jasnej Górze tysiące Polaków ze wszystkich pokoleń, warstw społecznych i podzielonych wskutek zaborów ziem polskich.
Właśnie do takiego sposobu spojrzenia na jasnogórskie uroczystości - współczesne i te sprzed lat - zaprasza Mateusz Grzymała w malowniczej opowieści "Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła". Szczegółowo, dosłownie: krok po kroku opisany przebieg uroczystości koronacyjnych, wraz z towarzyszącymi im emocjami i refleksjami - to rzeczywistość, której nie można poznać, studiując jedynie faktograficzne streszczenia tych wydarzeń. Dzięki drobiazgowemu odwzorowaniu rzeczywistości, autor przenosi czytelników do jasnogórskiej kaplicy, w której stają się świadkami uroczystości koronacyjnych i uczestniczą w niepowtarzalnej lekcji historii Polski.
Dzieje jasnogórskiej ikony i zdobiących ją koron, opisane malowniczo i drobiazgowo przez Mateusza Grzymałę nie tylko skłaniają do nowej refleksji nad miejscem Jasnej Góry i nabożeństwa do Matki Bożej w dziejach narodu Polskiego. Zachęcają też, by na każdą kolejną wizytę w częstochowskim sanktuarium odczytywać jako dopisywanie kolejnych rozdziałów w historii tego niezwykłego miejsca, którego znaczenie od wieków uznawane jest także w Kościele powszechnym.
"Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła" to także zachęta by ważne i dostojne wydarzenia poznawać także poprzez wnikliwe przyglądanie się szczegółom - takim jak blizny na wizerunku Jasnogórskiej Pani i misterne zdobienia jej papieskich koron. To lekcja historii inna, niż wszystkie.
Mateusz Grzymała, Papieska korona Jasnogórskiej Pani. Historia niezwykła, wydawnictwo ZNAK 2017.