W Gdańsku odbyła się III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna
W dniach 8-9 września 2017 roku w Gdańsku odbyła się III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC.
2017-09-11
Tegoroczna edycja konferencji była w szczególny sposób dedykowana współtwórcy polskiego ruchu hospicyjnego ks. Eugeniuszowi Dutkiewiczowi SAC, którego 15. rocznica śmierci przypada 11 września. Dwudniowe spotkanie stało się okazją do refleksji nad dotychczasowym rozwojem ruchu paliatywno-hospicyjnego w Polsce i bogactwem jego doświadczeń, a jednocześnie do dyskusji o sytuacji ruchu i stojących przed nim wyzwaniach. Takiemu twórczemu połączeniu historii z teraźniejszością i przyszłością sprzyjała atmosfera Europejskiego Centrum Solidarności – miejsca, w którym konferencja została zorganizowana.
W ramach konferencji odbyły się warsztaty oraz wykłady specjalistów z całej Polski poświęcone różnym aspektom codziennej, interdyscyplinarnej opieki nad pacjentem z chorobą przewlekłą, zagrażającą życiu. Tematem przewodnim tego naukowego spotkania było zawarte w podtytule konferencji hasło: „Opieka zintegrowana – hospicyjne drogowskazy”.
Konferencję rozpoczął cykl warsztatów poświęcony medycynie paliatywnej, psychologii, komunikacji interpersonalnej, żywieniu w chorobie nowotworowej i wolontariatowi.
Ksiądz Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów, w wykładzie inauguracyjnym przedstawił możliwości integracji opieki według projektu Compassionate Communities (współczujących wspólnot lokalnych). Podczas sześciu sesji konferencji omówiono wiele zagadnień z dziedziny medycyny i psychologii oraz wspominano postać ks. Eugeniusza Dutkiewicza, nazywanego ojcem ruchu hospicyjnego w Polsce. Podczas konferencji wręczono również nagrody im. ks. Dutkiewicza osobom zasłużonym dla ruchu hospicyjnego i zaangażowanym w ideę wolontariatu. Pierwszy dzień konferencji zakończyła uroczysta Msza święta w kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku, w którym przed czterdziestoma laty swoje prymicje odprawił ks. Dutkiewicz. W drugim dniu konferencji omawiano przypadki wzięte z hospicyjnej codzienności (studium przypadku), analizowano współpracę różnych specjalności medycznych i pozamedycznych u kresu życia, a także omówiono sytuacje szczególne w opiece paliatywnej z uwzględnieniem bólu u pacjentów z chorobami przewlekłymi. Konferencję zakończyła wizyta w gdańskim hospicjum założonym przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC oraz zwiedzanie wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności.