Niepełnosprawni wraz z opiekunami pielgrzymowali do Krakowa i okolic

W trwającym Roku św. Brata Alberta na mapie odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych nie mogło zabraknąć Sanktuarium Ecce Homo na Prądniku Czerwonym, gdzie spoczywają relikwie św. Brata Alberta oraz bł. Bernardyny Jabłońskiej.

Pielgrzymi na Wawelu

zdjęcie: Renata Katarzyna Cogiel

2017-09-17

W sobotę 16 września ponad 40-osobowa grupa pracowników i podopiecznych Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halembie wraz ze swoim kapelanem ks. Antonim Bartoszkiem pielgrzymowała do Krakowa. Pielgrzymom towarzyszył biskup Adam Wodarczyk, który oprócz opieki duchowej, pełnił również rolę przewodnika. Ksiądz biskup Adam doskonale zna Kraków i jego okolice, bo przez wiele lat (od 1988 do 2005 roku) prowadził w tym mieście rekolekcje oazowe III stopnia, odkrywając przed młodymi ludźmi tajemnice królewskiego grodu.  

Na pielgrzymim szlaku najpierw znalazło się opactwo cystersów w Mogile z Bazyliką Krzyża Świętego. Pielgrzymi zwiedzili zabudowania klasztoru (m.in. kapitularz, dawne dormitorium oraz wewnętrzny dziedziniec tzw. wirydarz). Następnie u stóp słynącego łaskami Krzyża mogilskiego uczestniczyli we Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Adama Wodarczyka. Pielgrzymi uczestniczyli również w modlitwie różańcowej przed kopią figury Matki Bożej Płaczącej z Syrakuz, która umieszczona jest w jednej z bocznych kaplic bazyliki.

W trwającym Roku św. Brata Alberta na mapie odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych nie mogło zabraknąć Sanktuarium Ecce Homo na Prądniku Czerwonym, gdzie spoczywają relikwie św. Brata Alberta oraz bł. Bernardyny Jabłońskiej. Siostra Michaela, albertynka, przybliżyła pielgrzymom postać św. Brata Alberta oraz wyjaśniła głęboką symbolikę namalowanego przez niego obrazu Ecce Homo, który znajduje się na ścianie ołtarzowej sanktuarium. Przy relikwiach św. Brata Alberta i bł. Bernardyny grupa modliła się Koronką do Miłosierdzia Bożego, polecając wszystkie dzieła miłosierdzia podejmowane w Kościele.

Kolejnym punktem pielgrzymki było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wizyta i modlitwa w Katedrze Wawelskiej. Uczestnicy pielgrzymki odwiedzili również dominikański kościół św. Trójcy, w którym znajduje się grób św. Jacka Odrowąża.

Ostatnim miejscem, które odwiedzili pielgrzymi był Tyniec z opactwem benedyktynów. Uczestnicy mieli okazję włączyć się w Nieszpory odmawiane przez tynieckich zakonników i wysłuchać krótkiego koncertu organowego.

Bogu niech będą dzięki za ten radosny czas spędzony na modlitwie i we wspólnocie.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 11.01.2025