I Ogólnopolska Pielgrzymka Chorych do Lourdes
Około 200 osób uczestniczy w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chorych i niepełnosprawnych do Lourdes. Odbywa się ona z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwo Służby Zdrowia z okazji 25-lecia ustanowionego przez Jana Pawła II – Światowego Dnia Chorego.
2017-09-20
Specjalnym samolotem udali się do Francji pątnicy z całej Polski. Do kraju powrócą w piątek 22 września wieczorem.
„Zawieziemy chorych do tego sanktuarium, by doświadczyli tam łaski spotkania z Maryją, żeby jej zawierzyli swoją chorobę i życie – powiedział KAI ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy kapelan służby zdrowia. – Ja to nazywam terapią duchową dla chorych. Będziemy dziękować za 25 lat Światowego Dnia Chorego, oddawać cześć Janowi Pawłowi II” – zapowiadał kapelan.
Pielgrzymi zostaną podzieleni na cztery grupy, każda będzie miała swojego pilota, duszpasterza, lekarza i wolontariusza. Pątników wesprą polscy klerycy i siostry zakonne, którzy włączyli się w organizację wydarzenia oraz miejscowi wolontariusze.
W programie pielgrzymki zaplanowano m.in. zwiedzanie tamtejszych świątyń i miejsc związanych z życiem św. Bernadetty, której w 1858 roku objawiła się Matka Boża.
Zaplanowano też kąpiel w basenach z wodą z cudownego źródełka oraz udział w procesjach: eucharystycznej odprawianej o godz. 17.00 oraz w procesji maryjnej ze świecami o 21.00. Każdego dnia pątnicy będą uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej dla całej grupy.
Podczas pobytu w Lourdes polscy pielgrzymi zamieszkają w Accueil Notre Dame, domu dla chorych pielgrzymów. To placówka w pełni dostosowana do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych. To właśnie tam podczas odwiedzin sanktuarium w 2004 r. nocował papież Jan Paweł II.