53. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę

W święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, 6 lipca 2018 roku na Jasnej Górze spotkali się na swojej dorocznej pielgrzymce członkowie wspólnoty Apostolstwa Chorych.

zdjęcie: www.pixabay.com

2018-07-25

W trzecim roku nowenny przed stuleciem Apostolstwa Chorych, w patronalne święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Jasnej Górze zgromadziło się ok. 3 tys. osób starszych, chorych i niepełnosprawnych wraz ze swymi opiekunami.

Po przywitaniu wszystkich przez Krajowego Duszpasterza Apostolstwa Chorych, Księdza Wojciecha Bartoszka, zebrani odmówili wspólnie modlitwę różańcową, po czym wysłuchali konferencji Ks. Lucjana Szczepaniaka, kapelana szpitala w Krakowie Prokocimiu. Prelegent nawiązując do słów ukrzyżowanego Jezusa „Oto Matka Twoja”, zwrócił uwagę, że to nie Maryja potrzebuje opieki Apostoła Jana, lecz to Maryja jest dana Apostołowi – a za nim każdemu z nas – jako Ta, która jak Matka może nas prowadzić przez całe życie. Ksiądz Lucjan odwołał się również do postaci niedawno beatyfikowanej polskiej pielęgniarki – bł. Hanny Chrzanowskiej, którą nazywa się dzisiaj „Matką Teresą z Krakowa”. Podkreśli zwłaszcza jej zaangażowanie i oddanie w posłudze chorym, wynikające nie tylko ze zwykłego współczucia wobec osób cierpiących, ale z wiary w prawdziwość słów Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Po konferencji zebrani w jasnogórskiej bazylice mogli wysłuchać pięknego koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Akademos” w składzie: Anna Szabelka – I skrzypce, Joanna Cogiel – II skrzypce, Aleksandra Batog – altówka, Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela. Koncert ten był jednocześnie okazją do wyciszenia się i bezpośredniego przygotowania do Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 11.00.

Mszy św. przewodniczył Ks. Bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał historię ustanowienia przed pięćdziesięciu laty Matki Bożej Uzdrowienia Chorych Patronką Apostolstwa Chorych w Polsce. Kaznodzieja zwrócił również uwagę na fakt, że modlitwa i cierpienie ofiarowane przez chorych były tak samo ważne w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości jak wygrane bitwy i starania polityków.

Podczas procesji z darami, oprócz chleba i wina, został ofiarowany obraz bł. Hanny Chrzanowskiej, ikona Matki Bożej, Księga Członków Apostolstwa Chorych i list do Ojca Świętego. Dary ofiarne przynieśli do ołtarza przedstawiciele Ośrodków dla Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej – Halembie i w Mikołowie – Borowej Wsi oraz Anna Stolorz.

O godz. 13.30 członkowie Apostolstwa Chorych mieli możliwość uczestniczyć w nabożeństwie lurdzkim z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, a po nim udali się na wały, by wspólnie pomodlić się drogę krzyżową, która była ostatnim punktem pielgrzymki na Jasną Górę.


Tekst konferencji Ks. Lucjana Szczepaniaka ►►

Galerie zdjęć: część 1 ►►; część 2 ►►

Autorzy tekstów, S. Aleksandra, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024