Wyjątkowa wystawa o medycynie na misjach
Mieszkańcy Krakowa i turyści mogą poznać niezwykłego misjonarza. Jest to możliwe dzięki wystawie zatytułowanej „Medycyna na usługach misji. Wacław Szuniewicz CM lekarz-kapłan-społecznik”.
2018-09-06
Głównym celem wystawy jest przybliżenie życia wybitnego lekarza okulisty i jednocześnie kapłana, Wacława Szuniewicza CM. – To bardzo wartościowa postać, ale nieco zapomniana w Polsce i bardziej znana w Chinach czy Brazylii. Nie tak często, nawet współcześnie, zdarza się, że duchowny jest lekarzem i to w dodatku okulistą. Możemy zatem zobaczyć kapłana, o którym mówiło się, że „potrafił leczyć i oczy i duszę” – tłumaczy ks. Wacław Umiński CM, kustosz muzeum.
Jak dodaje, ukazywane bycie duchownym i wykonywanie świeckiego zawodu jednocześnie ma pokazywać, że służyć bliźniemu można poprzez różne powołania, które często Bóg łączy w niezwykły sposób, zwłaszcza na misjach.
– Chcemy zwrócić również uwagę na to, jak wiele znaczy dobrze realizowana posługa misyjna. Być może, nie każdy zostanie misjonarzem wyjeżdżającym do dalekiego kraju, a może poprzez naszą wystawę zostanie zachęcony do tego, by pracujących na misjach wesprzeć modlitewnie czy też finansowo – mówi ks. Umiński.
Wacław Szuniewicz studiował medycynę na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie w 1917 r. uzyskał doktorat. Jako lekarz pracował w Smoleńsku, Woroneżu i Wilnie, gdzie prowadził gabinet okulistyczny. W 1927 r. wstąpił do misjonarzy. 3 lata później przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał na misje do Chin, gdzie otworzył mały szpital w Xingtai, który najpierw miał tylko 19 łóżek, ale z czasem rozrósł się aż do 100. Dzięki niemu w pobliskiej okolicy powstało kolejnych 18 przychodni.
Kapłan, dzięki bardzo dobrej organizacji, każdego dnia przeprowadzał 35 operacji okulistycznych. Wśród nich na uwagę zasługuje 800 operacji zaćmy rocznie. Ks. Szuniewicz jest prekursorem chirurgicznego leczenia astygmatyzmu rogówkowego.
Atutem wystawy w Muzeum Historyczno-Misyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie jest bez wątpienia jej aspekt edukacyjny. Zwiedzający ma okazję zapoznać się z narzędziami medycznymi z tamtego okresu, a także dokumentami i artykułami przybliżającymi pracę wybitnego okulisty, a jednocześnie gorliwego duszpasterza.
Wystawa jest dostępna do 30 września w godzinach: w poniedziałki, wtorki i środy od 14:00 do 17:00, a w niedziele od 15:00 do 17:00. Szczegółowe informacje o ekspozycji można uzyskać pod numerem telefonu: 12 422-88-77 lub pod adresem e-mail: muzeum@misjonarze.pl.