„Czas łaski, doświadczenia obecności Boga i wspólnoty wiary”

Zakończyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia do Lourdes.

zdjęcie: Maria Frąckowiak

2018-09-24

To był czas łaski, doświadczenia obecności Boga i wspólnoty wiary, oraz szkoła pokory i służby drugiemu człowiekowi – dzielili się uczestnicy II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia do Lourdes, która odbyła się w dniach od 19-23 września. Wzięło w niej udział ponad 80 osób z całej Polski, w tym chorzy, niepełnosprawni wraz z opiekunami, ludzie starsi, oraz przedstawiciele zawodów medycznych – pielęgniarki, lekarze i farmaceuci. W tym roku w sposób szczególny wpatrywano się w postać św. Maksymiliana Kolbe – wielkiego czciciela Nieokalanej, a także dziękowano Bogu za 160-tą rocznicę objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirou.

W ciągu czterech dni pielgrzymi nawiedzili miejsce objawień oraz związane z rodziną państwa Soubirou. Modlono się w trzech bazylikach: Niepokalanego Poczęcia, Różańcowej oraz Piusa X. Drugiego dnia Mszy św. w Grocie Massabielskiej przewodniczył Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. prał. Arkadiusz Zawistowski. Nawiązując w homilii do objawień św. Bernadetty Soubirous, podkreślił, że piękno duchowe Najświętszej Maryi Panny przerasta ludzki umysł i serce. – Ona chce nam ofiarować piękno duchowe, którego nie da się zamknąć w przestrzeni fizycznej, w tym, co doczesne. Piękno, którego nie da się nawet pomieścić w naszym sercu – mówił kaznodzieja.

Zachęcał do przeżywania swojego cierpienia w łączności z Chrystusem, by stawać się oparciem dla innych. - Św. Bernadetta uczy nas, że wyrzekając się jakiegoś dobra, czegoś, co może nam pomóc, możemy wspierać innych, możemy wypraszać im łaskę przemiany wewnętrznej, czy coś, co potrzebne im zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i fizycznej – powiedział ks. Zawistowski.

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia zwrócił również uwagę na duchowe znaczenie symboli nierozerwalnie związanych z sanktuarium w Lourdes, wśród których jest skała, woda i światło. – Dotykając skały, pijąc wodę czy zapalając świecę, trzeba się modlić. To nie mogą być jedynie puste czy łzawe gesty, ale wynikające z naszej wiary. Dotykam skały, bo Bóg jest skałą, piję wodę, bo Jezus jest Zdrojem łaski, zapalam świecę, ponieważ On jest Światłem świata. Bez Niego gubimy się w życiu – mówił duchowny, zachęcając, by czerpać ze źródeł, jakimi jest osobista modlitwa i sakramenty.

Jeden z dni w czasie pielgrzymki poświęcony był postaci św. Maksymiliana Kobe. – Maryja poprzez niego uczy nas drogi wiary. Każdy, kto się Jej oddaje, Jej zawierza swoje życie i działanie, odnajduje Chrystusa i jest blisko Niego – mówił ks. Grzegorz Wójcik z diecezji radomskiej, który był jednym z opiekunów duchowych pielgrzymki.

Nawiązując do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, kaznodzieja zachęcał również do współpracy z Bożą łaską. W sposób szczególny zwrócił uwagę na cnotę cierpliwości, która pozwala znosić siebie i innych w pokoju serca.

Z kolei ks. Stanisław Nalbach CRL mówił o tym, że Bóg jest dobry i pragnie ludzkiego szczęścia. Zachęcał do spojrzenia na przykazania jako na drogowskazy pomagające uniknąć życiowych tragedii. Przestrzegał również przed wchodzeniem w wewnętrzny dialog z podszeptami demona, mówiąc, że zawsze prowadzi to do upadku człowieka, ponieważ zły duch nigdy nie mówi całej prawdy.

W programie pielgrzymki była również każdego dnia konferencja tematyczna oraz dwie procesje: eucharystyczna i różańcowa, które codziennie odbywają się w sanktuarium w Lourdes, a w których bierze udział od kilku do kilkunastu tysięcy osób. W piątek pielgrzymi wzięli również udział w drodze krzyżowej. W czasie pielgrzymki była okazja do przyjęcia sakramentu namaszczeniach chorych oraz oddania czci relikwiom św. Maksymiliana Kolbego i św. Faustyny Kowalskiej.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.12.2024