Tajemnica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
„(...) ogłaszamy, orzekamy i określamy, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia (...) została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.
2018-12-08
W dniu 8 grudnia 1854 roku papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie, w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów, ogłosił bullę Ineffabilis Deus, w której zawarł dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP. Napisał w niej: „(...) ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”. Kto by tej prawdzie zaprzeczał, wyłącza się ze społeczności Kościoła, stając się odstępcą i winnym herezji.
Historia dogmatu
Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa liczni teologowie i pisarze wskazywali na wyjątkową rolę i szczególne wybranie Maryi spośród wszystkich ludzi. Ojcowie Kościoła określali Ją jako czystą, bez skazy, niewinną. W VII wieku w Kościele greckim, a w VIII w. w Kościele łacińskim ustanowiono święto Poczęcia Maryi. W późniejszych wiekach podważano wiarę w Niepokalane Poczęcie Maryi, ponieważ wydawało się zaprzeczać dwom innym dogmatom: powszechności grzechu pierworodnego oraz konieczności powszechnego odkupienia wszystkich ludzi, a więc także i Maryi. Dopiero w XIII wieku Jan Duns Szkot wyjaśnił, że uchronienie Bożej Rodzicielki od grzechu pierworodnego dokonało się już na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa. W 1477 papież Sykstus IV ustanowił w Rzymie święto Poczęcia Niepokalanej, które od czasów Piusa V (+ 1572 r.) zaczęto obchodzić w całym Kościele. W 1708 r. papież Klemens XI wpisał dzień 8 grudnia na listę świąt obowiązkowych.
Co ciekawe, chociaż dogmat został oficjalnie ogłoszony w 1854 roku, już w 1830 roku, w klasztorze Sióstr Miłosierdzia (szarytek) przy rue du Bac, młodej nowicjuszce, S. Katarzynie Labouré, objawia się Matka Boża, która prosi ją o wybicie medalika z Jej wizerunkiem i napisem: „O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Objawienia w Lourdes w 1858 roku również potwierdzą ten przywilej Matki Bożej, która Bernadecie Soubirous przedstawia się słowami: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.
Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny
Maryja od momentu swojego poczęcia została zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, którego mogłaby się dopuścić, ale również od dziedziczonego przez nas wszystkich grzechu pierworodnego. Stało się tak, ponieważ Bóg, ze względu na przyszłe zbawcze wydarzenie Zwiastowania, uchronił Maryję przed grzesznością. Maryja była więc poczęta w łasce uświęcającej, wolna od wszelkich konsekwencji wynikających z grzechu pierworodnego (np. śmierci – dlatego w Kościele obchodzimy uroczystość Jej Wniebowzięcia, a nie śmierci). Przywilej ten miał nie tylko charakter negatywny – brak grzechu pierworodnego; posiadał również charakter pozytywny, który wyrażał się pełnią łaski w życiu Maryi.
Warto zwrócić uwagę, że teologia rozróżnia niepokalane poczęcie i dziewicze poczęcie. Niepokalane poczęcie dotyczy ustrzeżenia Maryi od chwili Jej poczęcia od grzechu pierworodnego (przywilej, cud w porządku moralnym). Dziewicze poczęcie polega natomiast na tym, że Maryja poczęła w sposób dziewiczy „za sprawą Ducha Świętego” Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa (przywilej, cud w porządku natury).
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Zgodnie z kanonem 1246. Kodeksu Prawa Kanonicznego w dniu dzisiejszym mamy obowiązek uczestniczyć w Eucharystii. Jednakże na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. Polacy są zwolnieni z tego obowiązku, ze względu na fakt, że nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Nie jesteśmy zatem zobowiązani do udziału we Mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych, jeśli jednak mamy taką możliwość – powinniśmy wziąć udział w Eucharystii.
W krajach takich jak Austria, Hiszpania, Portugalia i Włochy dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Na Placu Hiszpańskim w Rzymie papież modli się tego dnia pod pomnikiem Niepokalanie Poczętej Maryi. Zgodnie z tradycją figurę Maryi kwiatami dekoruje ambasada Hiszpanii.
Godzina łaski
Nabożeństwo zwane „Godziną łaski dla świata” przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia, od godziny 12.00 do 13.00. U jego początków są objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari.
O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej, gdy w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem – w następnych latach – w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle, Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala.
Podczas jednego z objawień. Maryja powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski.
Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask. Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę.”
Objawienia – mimo kultu wiernych – nie zostały przez Kościół uznane. Jednak przyniosło wiele dobrych owoców. Na przykład, niewielkie Montichiari zupełnie zmieniło swój charakter: w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle – według życzenia Maryi – powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.
Godzina Łaski – prośby i obietnice Matki Bożej:
1. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata.
2. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.
3. Będą masowe nawrócenia.
4. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.
5. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.
6. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona.
7. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.
8. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.