W Krakowie wręczono statuetki Miłosiernego Samarytanina
Osoby, które na co dzień bezinteresownie pomagają bliźnim, zostały uhonorowane 29 marca w Krakowie statuetkami Miłosiernego Samarytanina 2018.
2019-04-01
Organizatorem wydarzenia jest krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza. Gala finałowa 15. konkursu odbyła się w auli przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z okazji XV edycji Plebiscytu wyjątkowo zostały przyznane dwie statuetki w każdej z kategorii.
W pierwszej kategorii „Pracownik służby zdrowia”, statuetką uhonorowano lek. med. Marię Maciaszek z Krakowa. Wyróżnienie otrzymała za to, że od wielu lat pomaga najuboższym, w szczególności osobom w kryzysie bezdomności. „Opatruje i bada pacjentów w pustostanach, na krakowskich Plantach oraz na ulicach Krakowa. Do takiej działalności zachęca także innych lekarzy oraz studentów medycyny” – napisano w uzasadnieniu.
- Dziękuję moim przyjaciołom za drogę, którą idziemy w Krakowie, gdzie spotykamy się z naszymi podopiecznymi, te drogi przecinają się w wielu miejscach. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają potrzebujących, bo kryzys wykluczenia dotyka naprawdę wiele osób – mówiła laureatka.
W tej samej kategorii statuetkę Miłosiernego Samarytanina otrzymała także prof. dr hab. n. med. Ewa Kucewicz-Czech z Katowic. Została uhonorowana za to, że „jest lekarzem oddanym chorym całym sercem. Stara się zapewnić dobrostan psychiczny i fizyczny każdemu z pacjentów poprzez kompleksową pracę, blisko przy łóżku chorego, nie zza komputera. Zawsze znajdzie czas dla chorego, ale także dla personelu, gdy ten jest w kłopocie”.
- Jestem bardzo dumna, nie przypuszczałam, że życie według zasady „warto być przyzwoitym” doprowadzi mnie tutaj i dziękuję wszystkim, którzy mi to umożliwili – powiedziała laureatka.
- Dobrze, że jest taka przestrzeń, gdzie mogą się spotkać ludzie czyniący dobro. Jesteście tymi, dla których sprawy miłosierdzia są ważne i które inspirują was w życiu - mówił podczas uroczystości kard. Stanisław Dziwisz. – Gratuluję, że was dostrzeżono. To dobrze, bo to świadectwo, że można dzielić się swoim sercem i umiejętnościami, służąc drugiemu człowiekowi – dodał emerytowany metropolita krakowski.
W kategorii „Osoba bezinteresownie niosąca pomoc drugiemu człowiekowi” statuetkę otrzymała Mieczysława Tomaszewska z Krakowa, założycielka Krakowskiej Fundacji Pomocy Potrzebującym „Nasz Dom” im. Św. Brata Alberta w Krakowie.
Została uhonorowana za to, że oddała swoje życie na bezinteresowną służbę innym. Stworzyła dom dla osób czasowo bezdomnych, obejmując zrujnowany budynek w Rajsku. Przyjmuje bezdomnych, byłych więźniów, przywraca im godność, aby mogli wrócić do życia w społeczeństwie, z którego zostali wykluczeni.
- Dziękuję moim rodzicom, bo to oni nauczyli mnie wiary w Boga i kochać ludzi, za co jestem im wdzięczna. Dziękuję rodzinie, dziękuję, że szanujecie moją wolę, bo nasza rodzina przecież się powiększyła. To dla mnie ogromne wzruszenie. To nagroda nie tylko moja, ale wielu osób, które nam pomagają – podkreśliła.
Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymała Anna Tychota z Krakowa. Została doceniona za to, że dostrzega wokół siebie ludzi potrzebujących, bezradnych, cierpiących. „Nie przechodzi obok nich obojętnie. Pomaga osobą potrzebującym m.in. w fundacji ,,Po pierwsze człowiek”, prowadzi zajęcia rękodzieła artystycznego. Stała się prawdziwą powiernicą wielu osób” – napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.
W trakcie spotkania przyznano także wyróżnienia. Otrzymała je warszawska Fundacja dla Wielu za działalność „Medycy na Ulicy”. To grupa osób, które na co dzień zmieniają opatrunki, udzielają pierwszej pomocy osobom bezdomnym głównie na Dworcu Centralnym w Warszawie. Wyróżnienia otrzymali także: dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik z Krakowa, prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta z Krakowa, lek. med. Aleksandra Mazur z Żurawicy, lek. med. Maria Sielicka-Gracka z Warszawy, Bogusława Bocheńska z Krakowa, Michał Stryszowski z Rzeszowa, Piotr Czarnecki z Rzeszowa i Radosław Mazurek z Gdańska.
- Dzisiaj, kiedy propaguje się to, co przyjemne, cielesne i materialne, wyobraźnia miłosierdzia wymaga więcej. Niemniej jest potężna rzesza ludzi żyjących pośród nas, którzy zasługują na takie wyróżnienie, bo są ludźmi szlachetnymi i miłosiernego serca – mówił o. Stanisław Wysocki, założyciel Stowarzyszenia Wolontariatu św. Eliasza.
Plebiscyt organizowany jest przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza oraz Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie. Ideą konkursu jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Celem plebiscytu jest także propagowanie nauczania św. Jana Pawła II i wyobraźni miłosierdzia, o której mówił Ojciec Święty.
Wolontariat św. Eliasza jest to grupa zarówno młodych jak i starszych osób, które pomagają chorym, bezdomnym, udzielają się charytatywnie w szpitalach, a także niosą pomoc ludziom samotnym i niepełnosprawnym, odwiedzając ich w domach. Założycielem stowarzyszenia jest karmelita o. Stanisław Wysocki. Statuetki Miłosiernego Samarytanina wręczane są od 2005 r.