Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

„Nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Nie ma drugiego takiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej”

zdjęcie: Mazur - Episkopat.pl

2019-08-26

„Nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Nie ma drugiego takiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski z okazji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest znakiem rozpoznawczym Polaków na całym świecie. „Kiedy widzimy ten obraz, od razu kojarzymy go z Polską i Polakami. To właśnie przed jasnogórskim obrazem śpiewamy apel: Maryjo, Królowo Polski!”– powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zwrócił też uwagę na większą liczbę pielgrzymów przybywających do jasnogórskiego sanktuarium. „Według najnowszych danych w tym roku było o ponad 4 tys. więcej pieszych pielgrzymów niż w roku minionym. W sumie w 182 pielgrzymkach pieszych wzięło udział 86 tysięcy osób. A rocznie Jasną Górę odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że przed jasnogórską ikoną ludzie podejmują ważne życiowe decyzje.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by jak najczęściej odwiedzać Jasną Górę. „Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to kolejna okazja do tego, by być razem u naszej Matki. Księża biskupi zachęcają byśmy spotykali się u Niej jak najczęściej. Jeśli zaś nie możemy być na Jasnej Górze, pójdźmy tego dnia do kościoła pod Jej wezwaniem. Warto podkreślić, że w Polsce co czwarta parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Głównym punktem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będzie Msza święta 26 sierpnia o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podczas uroczystości zostanie dokonany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Dzień później na Jasnej Górze będzie miało miejsce zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI NA JASNEJ GÓRZE:

5.30 – Godzinki
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej; Msza św. z homilią – abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński
10.00 – Modlitwa za Ojczyznę – o. Nikodem Kilnar, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus”, Katolickie LO z Częstochowy /Szczyt jasnogórski/
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – SUMA PONTYFIKALNA, przewodniczy – abp Wojciech Polak, Prymas Polski, powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich
Po Mszy św. – Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
14.00 – Droga Krzyżowa – o. Wojciech Dec, Młodzież z Duszpasterstwa Hale /Wały jasnogórskie/
16.15 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/
18.30 – Procesja Eucharystyczna – o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00 – Apel Jasnogórski – abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Autorzy tekstów, KEP, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024