Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Co roku 5 grudnia na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
2019-12-05
Przygoda z wolontariatem u każdego rozpoczyna się inaczej. Jedni zaangażowali się, bo przeczytali w gazecie apel o pomoc, inni usłyszeli od znajomych, a jeszcze inni po prostu zapragnęli spontanicznie zrobić coś dobrego dla innych. Niezależnie jednak od tego, co skłania wolontariuszy do takiej właśnie formy zaangażowania, gdzieś u źródeł wszystkiego jest ów pierwszy poryw serca. Pragnienie.
Wolontariuszy spotykamy częściej, niż nam się wydaje. Wspierają instytucje i organizacje pozarządowe, stanowiąc cenną pomoc przy większych wydarzeniach, jak i codziennych zadaniach. Na gotowości i zaangażowaniu wolontariuszy mogą polegać m.in. domy kultury, biblioteki, domy i ośrodki pomocy społecznej, hospicja, muzea, różnorodne stowarzyszenia i fundacje. Wolontariusze są aktywni podczas koncertów, pikników, festynów i innych wydarzeń – sportowych, edukacyjnych czy kulturalnych. Realizują działania na rzecz potrzebujących, bezdomnych, chorych, a także zwierząt.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by podzielili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.
W Polsce o wolontariacie można mówić od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w 1993 roku powstało pierwsze Centrum Wolontariatu w Warszawie. Stworzono wtedy definicję wolontariatu, która mówi, że „wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.
Praca wolontaryjna współcześnie to nie tylko praca w sferze pomocy społecznej. To każdy rodzaj świadomie podjętej dobrowolnej pracy, którą świadczy się bezpłatnie na rzecz innych. Wolontariuszami mogą być wszyscy, którzy chcą się dzielić swoim czasem, wiedzą i umiejętnościami, a przy okazji zdobywać nowe. Wolontariuszem może być każdy, w każdym wieku (poza bardzo małymi dziećmi) i to niemal w każdej dziedzinie życia. Coraz częściej mówi się o wolontariacie jako potrzebie pomagania drugiemu człowiekowi. Nowoczesny wolontariat jest nie tylko bardzo pozytywnym zachowaniem prospołecznym, ale stwarza perspektywę odbycia ciekawych praktyk zawodowych, poznania nowych ludzi i uzyskania doświadczenia. Wolontariat w rezultacie może zaowocować lepszą pozycją na rynku pracy. Obecnie, aby znaleźć dobrą pracę (równie ciekawą, co dobrze płatną i rozwijającą) nie wystarczy posiadać odpowiednie wykształcenie, dobrze widziana jest także praktyka, a właśnie wolontariat jest możliwością rozwijania zainteresowań, nabierania praktyki, zdobywania doświadczeń. Podczas pracy wolontariusz nabywa często umiejętności, które stają się bardzo przydatne w późniejszej drodze zawodowej, czasami nawet są czynnikiem decydującym przy ubieganiu się o konkretną pracę. Pomoc wolontaryjna jest coraz bardziej cenionym sposobem odbycia praktyk studenckich oraz staży zawodowych. Coraz częściej poszukujący pracowników, kierują się ich ewentualnym doświadczeniem w pracy na rzecz organizacji pozarządowych. Praca taka bowiem wiąże się z chęcią działania, kreatywnością, odpowiedzialnością, umiejętnością samodzielnego myślenia i pracy w zespole – są to cechy, jakimi powinien się odznaczać każdy wolontariusz, a zarazem cechy, jakich poszukują u potencjalnych pracowników wszyscy pracodawcy.
Wolontariat to styl życia. To sposób myślenia o tym, co otacza nas dookoła. Dzień dzisiejszy jest więc dniem podziękowań dla tych, których często nie widzimy, a bez których wiele dobrych rzeczy by się nie wydarzyło. Zatem, dziękujemy!