Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność aborcji eugenicznej z Konstytucją RP
Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z Konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej w polskiej ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Orzeczenie odczytała prezes TK, Julia Przyłębska, przewodnicząca składu orzekającego. Sprawozdawcą był sędzia Justyn Piskorski.
2020-10-22
– Trybunał Konstytucyjny w składzie tu obecnym po rozpoznaniu wniosku grupy posłów orzeka, że artykuł jest niezgodny z Konstytucją RP. Ponadto postanawia umorzyć postępowania w pozostałym zakresie - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Radość z orzeczenia Trybunału wyraziła Kaja Godek. „Trybunał uznał prawo do życia w stosunku do dzieci, które do tej pory uznawano za gorsze” – powiedziała i podziękowała wszystkim zaangażowanym w inicjatywę Zatrzymaj Aborcję. Podkreśliła, że „jest możliwa ochrona życia, jest możliwe regularne działanie pro life, które przynosi efekty”.
Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, stwierdził, że ochronę życia rozszerzono właśnie na poziom konstytucyjny. Wskazał, że orzeczenie TK wzmacnia i podkreśla godność osób niepełnosprawnych. „Doskonale widzimy, że na poziomie konstytucyjnym prawa każdego dziecka, bez względu na to czy jest zdrowe, chore czy niepełnosprawne, są równe” – powiedział. Zaznaczył, że ranga orzeczenia Trybunału jest wyższa niż ustawy.
W 2019 r. grupa 119 posłów skierowała do Trybunału Konstytucyjnego sprawę o zbadanie zgodności tzw. przesłanki eugenicznej z polską Konstytucją. 15 sędziów orzekło, że aborcja chorych dzieci narusza obecnie obowiązującą Konstytucję, uchwaloną w 1997 r. Ten najwyższy akt prawny zapewnia ochronę życia człowieka (art. 38), poszanowanie i ochronę godności osoby ludzkiej (art. 30) oraz ochronę przed dyskryminacją (art. 32). Trybunał analizował tylko aspekty prawne.