Apel 110 organizacji ze świata o publikację wyroku TK chroniącego życie niepełnosprawnych
110 organizacji ze świata wystosowało oświadczenie, w którym wspiera polskich obrońców życia i radością przyjmuje decyzję Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzającą „rzeczywistą równość pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i chorymi, a osobami zdrowymi bez tych upośledzeń i chorób”.
2020-11-18
Poszanowanie zasady niedyskryminacji osób niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych filarów praw człowieka w postępowym społeczeństwie XXI wieku – napisano w oświadczeniu, które podpisało ponad sto organizacji z Europy i obu Ameryk, broniących prawa do życia. Zaapelowały do polskiego parlamentu i rządu o uszanowanie i opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października br.
110 organizacji ze świata wystosowało oświadczenie, w którym wspiera polskich obrońców życia i radością przyjmuje decyzję Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzającą „rzeczywistą równość pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i chorymi, a osobami zdrowymi bez tych upośledzeń i chorób”.
– Państwo przeczyłoby samo sobie, gdyby z jednej strony potwierdzało, że osoby niepełnosprawne mają te same prawa, co inni, a z drugiej strony zezwalało na ich eliminację przed urodzeniem z powodu ich choroby czy niepełnosprawności. Oznaczałoby to, że życie osoby chorej czy niepełnosprawnej jest mniej wartościowe niż życie osoby zdrowej – napisano w oświadczeniu. – Możliwość eliminacji dziecka w wieku prenatalnym aż do momentu urodzenia się z powodu jego choroby lub niepełnosprawności jest poważnym naruszeniem praw osób niepełnosprawnych – dodano.
W oświadczeniu przypomniano stwierdzenie Komitetu ONZ Praw Osób Niepełnosprawnych (UNIC) z 2017 roku: „Przepisy, które jednoznacznie zezwalają na aborcję z powodu niepełnosprawności, naruszają Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”. Zwrócono uwagę, że przywracając równość pomiędzy niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi dziećmi w okresie prenatalnym, polski Trybunał Konstytucyjny dostosowuje prawo Rzeczypospolitej Polskiej do prawa międzynarodowego.
– Rzeczpospolita Polska może stać się wzorem do naśladowania dla krajów z całego świata, gdyż wszystkie są wezwane do przyjęcia przepisów chroniących osoby niepełnosprawne i chore, które mają takie samo prawo do życia jak inni – napisano w oświadczeniu, w którym zaapelowano do polskiego parlamentu i rządu o uszanowanie i opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego oraz skupienie uwagi na rozwiązaniach, które poprawią sytuację życiową rodzin opiekujących się chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi.
– Poszanowanie zasady niedyskryminacji osób niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych filarów praw człowieka w postępowym społeczeństwie XXI wieku – podkreślono na końcu.
Z inicjatywą oświadczenia wystąpiła hiszpańska federacja stowarzyszeń pro-life Federación Española de Asociaciones Provida. W zaledwie kilka dni uzyskała poparcie ponad stu organizacji z wielu krajów Europy oraz obu Ameryk. Samych tylko Europejczyków zrzeszonych w organizacjach-sygnatariuszach oświadczenia jest ponad milion.
– To pokazuje skalę poparcia, jakie otrzymuje Polska, która wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – niestety ciągle nieopublikowanym – zapewnia jednakowe traktowanie wobec prawa osób niepełnosprawnych i zdrowych – mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny.
Jak dodaje, takie myślenie o wyroku Trybunału pomogłoby rządowi i parlamentowi odwrócić dyskusję, a wtedy priorytetem powinny i muszą stać się kolejne – jedynie logiczne – kroki, czyli prace nad rozwiązaniami wspierającymi osoby niepełnosprawne i ich rodziny. – Skupmy się na jak najszybszych nowych rozwiązaniach w programie „Za życiem”, które uczynią z Polski lidera i wzór postępowania wobec najsłabszych członków naszego społeczeństwa. Europa i świat na nas patrzą – apeluje Bałtroszewicz.