Zmarła Maria Żmigrodzka, publicystka „Niedzieli”, wybitny filolog polski
12 stycznia br. w wieku 90 lat zmarła w Częstochowie Maria Żmigrodzka, wybitny filolog polski. Związana ona była z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”.
2022-01-14
Maria Żmigrodzka urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w rodzinie Jana Sołdrowskiego i Heleny z d. Pustułkówna. Jej ojciec Jan Sołdrowski (1889–1970) był wybitnym pedagogiem, działaczem społecznym, kulturoznawcą, polonistą, również publicystą „Niedzieli”. Był odznaczony orderem papieskim „Pro Eccelesia et Pontitice” (1969).
Maria Żmigrodzka była absolwentką katolickiego Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie (1950), krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1953) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (1958). W latach 1953–1991 była nauczycielką języka polskiego w szkołach podstawowych i średnich Częstochowy. Maria Żmigrodzka była związana także z harcerstwem. Była współzałożycielką i przyboczną odrodzonej po wojnie XX Częstochowskiej Żeńskiej Drużyny Harcerek (CŻDH) im. Wandy Chmurskiej przy Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie (1946–1949), członkiem drużyny drużynowych przy Komendzie Żeńskiego Hufca Harcerek w Częstochowie.
W latach 1981–1992 współtworzyła Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, a w latach 1980–1992 należała do NSZZ „Solidarność”. Działała również w Sodalicji Mariańskiej w bardzo trudnym okresie represji komunistycznych.
Maria Żmigrodzka była wybitną publicystką i autorką książek. Miała w swoim dorobku wiele artykułów na tematy literackie, patriotyczne i harcerskie, publikowane w prasie katolickiej i niezależnej. Najchętniej przedstawiała godne pamięci osoby, problemy i fakty, nie zawsze znane i podawane do wiadomości ogółu. W jej książkach można znaleźć wiele tematów, których znajomość jest nie tylko godna pamięci, ale wręcz obowiązkowa. Maria Żmigrodzka napisała m.in. o historii koron zdobiących Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, o polskim fenomenie, czyli pieszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Przywoływała postaci ks. Jana Długosza, ks. Piotra Skargi, ks. Hugona Kołłątaja, pisała o kobietach zaangażowanych w działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej i w podziemiu antystalinowskim. Publikowała w prasie religijnej i niezależnej.