Po pomoc do logopedy

6 marca przypada Europejski Dzień Logopedy. Zastanówmy się, kiedy i komu może pomóc ten specjalista.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2022-03-05

Myśląc o zawodzie logopedy zwykle na myśl przychodzi nam gabinet wypełniony przeróżnymi obrazkami, pomocami, a przed lustrem logopeda i jego mały pacjent ćwiczący wypowiadanie głosek. To oczywiście obraz prawdziwy. Rola logopedy w rozwoju i usprawnianiu mowy dziecka jest ogromna i gdy tylko u naszej pociechy podejrzewamy jakieś problemy związane z procesem powstawania mowy, powinniśmy udać się do tego specjalisty. Dzieci nie są jednak jedynymi pacjentami logopedów.

Specjalizacji logopedycznych jest kilka, m.in. logopeda ogólny, surdologopeda, balbutologopeda, oligofrenologopeda, a także neurologopeda. Ten ostatni, w dużej mierze, pracuje z osobami dorosłymi, które często zmagają się z jakąś chorobą neurologiczną.

Pacjenci po udarach czy też cierpiący na różne choroby demielinizacyjne, bardzo często korzystają z pomocy neurologopedy. Pomaga on takim osobom usprawnić lub odzyskać możliwość rozumienia i wypowiadania słów. Terapia logopedyczna rozpoczyna się już na oddziale szpitalnym, gdzie specjalista diagnozuje problem, z jakim boryka się pacjent, oraz rozpoczyna terapię. Często pierwsze spotkania mają przede wszystkim za zadanie zapoznanie się z pacjentem i jego rodziną. Rola bliskich w procesie odzyskiwania sprawności pacjentów neurologicznych jest bowiem niezastąpiona. Niezwykle ważne jest aby wszelkie wskazówki udzielane przez logopedę traktować poważnie. W wykonywaniu ćwiczeń, zaleconych przez specjalistę, może, a nawet powinna pomóc rodzina pacjenta. Od konsekwencji i systematyczności zależy bowiem jak szybko i w jakim stopniu uda się usprawnić mowę chorego. Problemów, z którymi może się borykać pacjent neurologiczny jest bardzo dużo.

W terapii osób borykających się z problemami neurologicznymi bardzo ważne jest nastawienie otoczenia. Takiego pacjenta nie możemy traktować jak dziecka, musimy okazać mu należny szacunek. Neurologopeda dysponuje odpowiednimi narzędziami pozwalającymi na pracę z osobami dorosłymi. Rodzina i bliscy powinni aktywnie włączyć się w terapię, aby jej wyniki były jak najlepsze. Pomoc neurologopedy jest niezwykle ważna i powinna być kontynuowana po opuszczeniu szpitala przez pacjenta. Proces odzyskania lub usprawnienia mowy u pacjentów neurologicznych jest zwykle długotrwały i wymaga wiele cierpliwości zarówno od chorego, jak i od osób pomagających mu w terapii. Warto, szczególnie dziś, docenić wkład i zaangażowanie logopedy w proces zdrowienia chorego.

Autorzy tekstów, Markowicz Magdalena, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024