Niedziela Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach

Tysiące wiernych z kraju i ze świata przybyło do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, by po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią modlić się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Tegoroczne obchody święta odbywały się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”.

zdjęcie: cathopic.com

2022-04-25

Tradycyjnie święto Bożego Miłosierdzia rozpoczęło się w sobotę wieczorem. W nocnym czuwaniu w intencji pokoju brał udział kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo, arcybiskup Wagadugu w Burkina Faso i przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SCEAM). Wierni zebrani w łagiewnickiej bazylice modlili się o pokój w Ukrainie, w krajach afrykańskich i na całym świecie. – Trzeba uczyć się niszczyć mury nienawiści, zawiści, chęci zemsty, egoizmu i braku zrozumienia. Musimy się uczyć budować mosty między ludźmi, między rodzinami, między narodami – nauczał arcybiskup Wagadugu.

Dodał, że ludzie spragnieni są pokoju, bo jest on im brutalnie odbierany, jak w Ukrainie czy krajach afrykańskich. – Wielkim wyzwaniem ludzi wierzących jest tworzenie, budowanie nowego świata, świata braterskiego, pełnego miłości i przyjaźni – mówił.

O pokój na świecie i nadzieję modlono się podczas wieczornego nabożeństwa Drogi Miłosierdzia. W tym roku odprawiona została jego trzecia część, zatytułowana „Miłosierdzie darem dla świata”, podczas której rozważane są spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym.

W niedzielę rano w kaplicy klasztornej z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny Mszę św. odprawił honorowy kustosz sanktuarium bp Jan Zając. – Jezus, mimo czasem zamkniętych i przerażonych serc, przychodzi do swoich bliskich i ogłasza pokój. To nie jest sen, złudzenie ani wymysł obolałych uczniów. Wypełniają się słowa Pańskie: Ja żyję! Nie lękajcie się! – mówił. Podkreślał, że spotkanie ze Zmartwychwstałym jest poruszającym doświadczeniem, które wyrywa z lęku i niepokoju, budzi odwagę w wyznawaniu wiary i przynosi nadzieję dla świata i dla każdego człowieka.

Poranną Mszę św. w bazylice Bożego Miłosierdzia odprawił bp Damian Muskus OFM. – Pokój i nadzieja płynące od Zmartwychwstałego to propozycja radykalnie inna od tego, co proponuje świat. To prawda trudna do przyjęcia nawet dla chrześcijan, o czym świadczą w Kościele głosy mylące dyplomację z Ewangelią – mówił krakowski biskup pomocniczy. Przyznał, że wszyscy doświadczamy, jak bardzo to trudne. – Wiemy, jak trudno powściągnąć gwałtowne emocje, które rodzą się na widok zadawanych cierpień – dodał.

Zaznaczył jednak, że „pragnienie sprawiedliwości dla katów jest słuszne, bo wyrasta z miłości nieprzyjaciół, która nie jest pobłażliwa, ale wymagająca, pragnąca ocalenia człowieczeństwa w duszach tych, którzy pozwolili się opętać siłom zła”. – To pragnienie sprawiedliwości nie może jednak przerodzić się w nienawiść, bo ta zatruwa serca i jest zwycięstwem tych mrocznych sił – stwierdził. Jak podkreślał, Bóg chce umacniać człowieka na czas próby. – Jego orędzie brzmi ze szczególną mocą w czasach pogardy i zniewolenia, jest źródłem nadziei niezawodnej, bo płynącej z Jego ran. To nadzieja, która mówi, że nie śmierć zwycięża, ale życie, nie zło panuje nad światem, ale nieskończone Dobro – mówił.

Główna Msza św. odbyła się przy ołtarzu polowym, a przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski. – Doświadczany przez wielu Ukraińców ogrom zła i wyrządzanych im krzywd każe nam, ludziom wierzącym, spojrzeć w tym momencie z głęboką wiarą i czcią na Chrystusa umęczonego i ukrzyżowanego i niejako dotknąć się Jego ran, Jego cierpienia i Jego męki, ponieważ to właśnie On jest jako zdradzony przez Judasza – w ukraińskich patriotach wskazywanych i wydawanych rosyjskim żołnierzom – powiedział metropolita krakowski.

Hierarcha podkreślił, że Chrystus jest w cierpiących, boleśnie dotkniętych ludziach w Ukrainie. – On tam jest. My patrząc na nich, w perspektywie wiary, odnajdujemy raz jeszcze cierpiącego Chrystusa przechodzącego przez dzieje ludzkości – mówił. – Trzeba się dotknąć Jego miłości. Trzeba Jej w sobie doświadczyć. Trzeba nią żyć. Wtedy się wie, pewnością wiary. Chrystus nikogo nie zwodzi ani nie zawodzi – przekonywał.

Nabożeństwu w Godzinie Miłosierdzia przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Bielas. Przypomniał, że 20 lat temu w łagiewnickim sanktuarium Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. – Pragniemy więc dzisiaj, gdy przeżywamy wojnę w Ukrainie, zagrożenie pokoju w Europie i na świecie, a także eskalację wszelkiej nieprawości na nowo zawierzać Twemu miłosierdziu siebie, nasze rodziny, Kościół, ojczyznę i całą ludzkość – mówił. Podczas modlitwy wierni rozważali poszczególne słowa „Aktu zawierzenia świata”, złożonego przez polskiego papieża w czasie jego ostatniej pielgrzymki do ojczyzny. Modlili się o nadzieję dla wszystkich, którzy cierpią z powodu wojen, przemocy i wszelkich kataklizmów.

Wieczorem pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego modliła się przy Miłosiernym w bazylice łagiewnickiej młodzież. – Patrzymy dzisiaj na Kościół, który jest w błocie, sam tym błotem się obsypał przez własne grzechy, ale też tym błotem jest ciągle obsypywany i czasem trudno w takim Kościele się odnaleźć. Niemniej widzimy, że Jezus kocha ten Kościół, zależy Mu na nim i na tych, którzy są w Kościele, na tych, którzy są w ucisku, są prześladowani, na tych, którzy żyją na wyspach samotnych – przekonywał młodych bp Artur Ważny.

– Będziemy posłani do Kościoła – tam, gdzie mieszkamy na co dzień. Pewnie nam się nie podoba, jest w błocie, nieidealny, ale Jezus mówi: „Idź tam z moim pokojem i miłosierdziem. Zaufaj” – przekonywał młodych bp Artur Ważny.

Po Mszy św. odbył się koncert ks. Kuby Bartczaka.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 21.12.2024