Za nami rekolekcje Apostolstwa Chorych w Rabce-Zdroju
Kilkadziesiąt osób chorych i starszych uczestniczyło w rekolekcjach Apostolstwa Chorych, które w dniach 12-16 lipca br. odbywały się w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. św. Tereski w Rabce-Zdroju.
2022-07-16
Pierwszym przystankiem w drodze na rekolekcje w Rabce-Zdroju była dla uczestników Kalwaria Zebrzydowska. W Sanktuarium pasyjno-maryjnym ojców bernardynów odprawiona została Msza święta, po której miało miejsce oprowadzenie po terenie sanktuarium. Następnie chorzy odwiedzili urokliwy rynek galicyjski w Lanckoronie, by w godzinach popołudniowych dotrzeć do Rabki.
Msza święta była codziennym i centralnym punktem rekolekcji. Codziennie też uczestnicy rekolekcji wspólnie odmawiali modlitwę poranną – Jutrznię lub Godzinki. Dla niektórych osób biorących udział w rekolekcjach prawdziwym odkryciem była modlitwa Słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem przeżywana w ciszy, poprzedzona wprowadzeniami. Dużą pomocą okazały się kolejny raz także „grupy dzielenia”, gdzie w kilku małych grupach uczestnicy mogli podzielić się własnymi refleksjami w oparciu o zaproponowane tematy. Jedno z takich spotkań poświęcone było spowiedzi świętej, inne osobie Matki Najświętszej, a w jeszcze innym podjęto tematykę związaną z przeżywaniem strat i wdzięczności w naszym życiu.
Wielu uczestników rekolekcji przyjęło sakrament namaszczenia chorych oraz otwarło się na pojednanie z Bogiem w sakramencie spowiedzi świętej. W programie rekolekcji znalazło się również nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Głębokich przeżyć dostarczyła osobom chorym i niepełnosprawnym także droga krzyżowa, którą mogli odbyć, a także nabożeństwo ku czci Najświętszej Krwi Chrystusa.
Do wspólnoty rekolekcyjnej dołączyli zaproszeni Goście: w czwartkowy wieczór Magdalena Czerwińska-Wyraz z Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, która opowiedziała o tej ciężkiej chorobie i podzieliła się osobistym świadectwem codziennej opieki nad chorą córką. W piątek natomiast swoim doświadczeniem posługi wśród dzieci niewidomych i niedowidzących podzieliły się s. Irmina Landowska – dyrektor Ośrodka w Rabce oraz Roksana Hajduk – niewidoma wychowanka sióstr franciszkanek służebnic krzyża, która obecnie pracuje z podopiecznymi Ośrodka jako nauczyciel i muzykoterapeuta.
Podczas trwania rekolekcji uczestnicy oprócz modlitwy i przeżyć duchowych mieli także okazję do aktywnego odpoczynku w pięknej rabczańskiej okolicy. Odwiedzili park zdrojowy z tężnią i pijalnią wód leczniczych, a także kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny oraz Muzeum im. Władysława Orkana z zabytkowym kościołem pw. św. Marii Magdaleny wzniesionym w 1606 r. staraniem ówczesnych właścicieli Rabki oraz władz kościelnych.
W drodze powrotnej uczestnicy rekolekcji odwiedzili Sanktuarium Stygmatów św. Franciszka w Alwernii, gdzie podczas Mszy świętej kończącej rekolekcje odnowili swoją przynależność we wspólnocie, odmawiając Akt zawierzenia się Matce Bożej Uzdrowienia Chorych patronującej Apostolstwu Chorych.
Rekolekcje odbywały się w VII roku nowenny przed 100-leciem istnienia Apostolstwa Chorych w świecie. Prowadzącym rekolekcje był ks. Wojciech Bartoszek. Kolejne serie rekolekcji Apostolstwa Chorych planowane są na rok 2023. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału.