Trybunał Konstytucyjny w Portugalii uznał ustawę dopuszczającą eutanazję za niezgodną z konstytucją
Ustawa dopuszczająca eutanazję w Portugalii przewidywała, że do wspomaganego samobójstwa mogłyby przystąpić osoby doświadczające skrajnego cierpienia oraz nieodwracalnych zmian chorobowych.
2023-01-31
Przyjęta w grudniu ub.r. przez Zgromadzenie Republiki (parlament) ustawa legalizująca eutanazję jest niezgodna z ustawą zasadniczą Portugalii, orzekł 30 stycznia wieczorem miejscowy Trybunał Konstytucyjny. Wskazał, że dokument ten “zawiera sprzeczne interpretacje” przepisów dotyczących tzw. śmierci wspomaganej.
Przewodniczący TK João Caupers oświadczył, że wspomniana regulacja jest niedokładna, gdy chodzi o osoby, które mogłyby zostać dopuszczone do eutanazji. Wyjaśnił, że zabrakło w niej wyraźnego wskazania warunków, na których podstawie zezwalano by obywatelom na "skorzystanie" z tego rodzaju uśmiercenia.
Na początku stycznia br. prezydent Marcelo Rebelo de Sousa skierował ustawę legalizującą eutanazję do Trybunału Konstytucyjnego. Dokument ten parlament uchwalił 9 grudnia 2022 r. głosami rządzącej Portugalią Partii Socjalistycznej przy poparciu opozycyjnych ugrupowań lewicowo-liberalnych.
Ustawa dopuszczająca eutanazję w Portugalii przewidywała, że do wspomaganego samobójstwa mogłyby przystąpić osoby doświadczające skrajnego cierpienia oraz nieodwracalnych zmian chorobowych. Dokonanie eutanazji, jak przewidywały nowe przepisy, byłoby możliwe po wcześniejszych konsultacjach pacjenta z komisją lekarską.