Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” – podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

zdjęcie: Urszula Rogólska/bielsko-żywiecki Gość Niedzielny

2024-05-21

Mszy świętej przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.

Ksiądz Wojciech Bartoszek w homilii przywołał św. Jana Pawła II, który mówił o tym, że chorzy są skarbem Kościoła. Przypomniał, że idea zaangażowania chorych w misyjne dzieło Kościoła zrodziła się w holenderskim Bloemendaal, a jej inicjatorem był ks. Jakub Willenborg. W roku kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji (1925 r.), zorganizował on dla swoich chorych parafian dzień poświęcony misjom.

Jak zauważył kaznodzieja, to właśnie ks. Willenborg podkreślał znaczenie Ducha Świętego w pocieszaniu cierpiących, bo, jak zauważył kapłan, nawet w codziennych drobnych pociechach, jak uśmiech czy list, można dostrzec Jego działanie. „Duch Święty przynosi radość, pokój i cierpliwość, ukazując jednocześnie prawdę o zjednoczeniu w cierpieniu z Chrystusem” – stwierdził ks. Bartoszek. Zachęcił do modlitwy i ofiarowania cierpienia w intencji powołań kapłańskich, podkreślając, że nawet wózek inwalidzki czy łóżko mogą stać się narzędziami ewangelizacji.

„Wózek inwalidzki, łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia. Terenami misyjnymi, o których mówili wcześniejsi papieże, stają się nasze środowiska, rodziny, parafie. Potrzebujemy jako księża i katecheci waszej modlitwy i waszego ofiarowania cierpienia Potrzebują tego wasi bliscy, dzieci, wnuki, choć może tego wprost nie komunikują. To naprawdę działa” – powiedział do uczestników pielgrzymki chorych.

Wskazał, że duchowe wsparcie i świadectwo wiary osób chorych mają ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty wiernych i przekazywania wiary przyszłym pokoleniom.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo lourdzkie, a kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny pobłogosławił pielgrzymów Najświętszym Sakramentem.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 18.10.2024