Zdecydowany sprzeciw Konferencji Episkopatu Polski wobec „narastającej presji” legalizacji aborcji

„Nikt w imię osobistej wolności nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka” – napisali biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski. Zaapelowali w nim o zaangażowanie w prawną ochronę ludzkiego życia oraz o modlitwę w tej intencji.

zdjęcie: episkopat.pl

2024-06-12

Tekst listu polskich biskupów w sprawie ochrony życia został zatwierdzony podczas trwającego w Warszawie 398. Zebrania Plenarnego KEP.

„Życie nowej, unikalnej osoby ludzkiej, rozpoczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek matki i ojca. Od tego momentu każdy człowiek powinien mieć zapewnione pełne prawo do ochrony życia” – czytamy w liście Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia, którego tekst został zatwierdzony podczas trwającego w Warszawie 398. Zebrania Plenarnego KEP. Biskupi przypomnieli w nim m.in. słowa św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium vitae (nr 101) o tym, że „Nie może istnieć prawdziwa demokracja, jeżeli nie uznaje się godności każdego człowieka i nie szanuje jego praw”. A także słowa papieża Franciszka, który 20 marca br. mówił do Polaków: „Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie”.

Podkreślili, że prawa każdego człowieka do życia chroni Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych UE oraz Konstytucja RP i zapisy ustawowe. „Jest to elementarna zasada wpisana w naturę człowieka, której nie wolno naruszać” – czytamy w liście. Biskupi zwrócili uwagę na to, że obecnie jesteśmy świadkami „narastającej presji zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki”.„Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne, dla bezpieczeństwa publicznego. Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać” – napisali biskupi.

Podkreślili, że życie, „jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych”. „Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka” – dodali.

„Jako pasterze Kościoła katolickiego w Polsce, a jednocześnie obywatele naszego kraju, mamy prawo i obowiązek przypomnieć – zarówno wiernym Kościoła katolickiego, jak i wszystkim ludziom dobrej woli – że jesteśmy zobowiązani do szacunku wobec człowieka, zwłaszcza wobec najsłabszych i bezbronnych” – napisali biskupi. Podkreślili, że szczególna odpowiedzialność za życie spoczywa na tych, „którym na mocy mandatu społecznego została powierzona troska o dobro wspólne”.

Biskupi zwrócili uwagę na to, że wielkie znaczenie dla ochrony poczynającego się życia ma kochająca się rodzina, zbudowana na trwałym małżeństwie rodziców, a „zabójstwo dziecka poczętego powoduje poważne cierpienie psychofizyczne i duchowe, prowadząc często do rozbicia rodziny”. Wyrazili uznanie dla matek, które chronią swoje dzieci nawet w najtrudniejszych sytuacjach.  Zwrócili się także do ojców, których rolą jest ochrona rodziny. „Nie wolno wam dystansować się od zaangażowania w prawną ochronę ludzkiego życia” – zaapelowali.

Podkreślili, że w sytuacjach, kiedy matka znajduje się w trudnej sytuacji i potrzebuje specjalistycznej pomocy, Kościół, organizacje pozarządowe i lokalne instytucje niosą ją, prowadząc m.in. Domy Samotnej Matki czy Okna Życia, a także zapewniając różnego rodzaju wsparcie. „Tej pomocy nie może nigdy zabraknąć również ze strony państwa. Wszyscy jesteśmy do niej zobowiązani” – napisali. Sprzeciwili się też działaniom, które łamią prawo do zachowania klauzuli sumienia.

Na zakończenie listu biskupi podziękowali każdemu, kto służy życiu oraz zwrócili się do wszystkich z prośbą o „wytrwałą i ofiarną obronę Ewangelii życia” i modlitwę w intencji ochrony życia.

Autorzy tekstów, KEP, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024