7 sierpnia Dniem Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi
W Dniu Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi, obchodzonym 7 sierpnia pamiętajmy, aby wyrazić wdzięczność tym, którzy na co dzień dbają o godne życie seniorów. Jest to praca niezwykle wymagająca, pełna wyrzeczeń i zaangażowania, ale dająca również wiele satysfakcji, gdyż osoby starsze to osoby wdzięczne za poświęcony im czas i wysłuchanie ich historii – czasami pełnych radości wspomnień, a niekiedy smutnych kolei życia.
2024-08-07
W Dniu Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi, obchodzonym 7 sierpnia pamiętajmy, aby wyrazić wdzięczność tym, którzy na co dzień dbają o godne życie seniorów. Jest to praca niezwykle wymagająca, pełna wyrzeczeń i zaangażowania, ale dająca również wiele satysfakcji, gdyż osoby starsze to osoby wdzięczne za poświęcony im czas i wysłuchanie ich historii – czasami pełnych radości wspomnień, a niekiedy smutnych kolei życia.
Kim są pracownicy opieki nad osobami starszymi?
Pracownicy opieki nad osobami starszymi to specjaliści, którzy odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu wsparcia, troski i pomocy osobom starszym. Mogą pracować zarówno w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, jak i w prywatnych domach swoich podopiecznych oraz innych placówkach zapewniających dzienną lub całodobową opiekę. Ich kwalifikacje są zróżnicowane i obejmują szerokie spektrum umiejętności – od podstawowej opieki medycznej i pielęgnacyjnej, poprzez wsparcie emocjonalne, aż po organizację codziennego życia seniorów.
Bycie opiekunem opieki starszej to także bycie jej towarzyszem, partnerem do rozmowy i organizatorem czasu wolnego. Warto pamiętać, że to nie tylko wsparcie fizyczne, ale także emocjonalne, dlatego opiekun osoby starszej powinien być osobą wrażliwą i pomocną, a przede wszystkim empatyczną dla innych ludzi.
Opiekun, wolontariusz czy członek rodziny?
Opiekunem osoby starszej mogą być zarówno członkowie rodziny, którzy sprawują opiekę nad swoimi bliskimi, jak i profesjonalni opiekunowie, którzy świadczą usługi na podstawie umowy i otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie. Istotną rolę w życiu seniorów odgrywają również wolontariusze. Ich zaangażowanie w działalność ośrodków wsparcia, takich jak dzienne domy pobytu, kluby seniora, a także w uniwersytetach trzeciego wieku oraz formalnych i nieformalnych grupach działających na rzecz osób starszych, jest nieocenione i nie pozostaje niezauważone. Wolontariusze uczestniczą w zajęciach i wspierają seniorów, wzbogacając ich codzienne zajęcia i pomagając im zachować aktywność społeczną oraz emocjonalną równowagę.
Aby zostać profesjonalnym pracownikiem opieki nad osobami starszymi, konieczne jest ukończenie specjalistycznych kursów i szkoleń, które obejmują zarówno teoretyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności. Wiele z tych szkoleń wymaga znajomości pierwszej pomocy, podstaw psychologii, a także specyficznych potrzeb zdrowotnych osób starszych oraz umiejętności rozwiązywania ich codziennych trudności. Zatrudnienie w pracy z osobami starszymi znajdą również przedstawiciele zawodów pokrewnych, w szczególności pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie, czy też pedagodzy.
Dlaczego promocja zawodu opiekuna jest tak ważna? Zawód pracownika opieki nad osobami starszymi jest szczególnie istotny w dobie starzejącego się społeczeństwa. Społeczna odpowiedzialność za jakość życia osób starszych, ale także wszystkich wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, determinuje konieczność szerokiego promowania tego zawodu i zachęcania większej liczby osób do jego podjęcia. Na przestrzeni ostatnich lat zauważa się szereg znaczących zmian społecznych, które wpływają na wzrost znaczenia i zapotrzebowania na usługi opiekunów osób starszych.
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, populacja seniorów rośnie. Wraz ze wzrostem liczby seniorów rośnie zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne. Coraz więcej osób starszych potrzebuje codziennej pomocy w czynnościach życiowych, a także specjalistycznej opieki medycznej. Trudnością w zakresie prawidłowego wsparcia osób starszych jest rosnące zapotrzebowanie na usługi całodobowe. Domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze oraz hospicja stale odnotowują wzrost liczby osób wymagających całodobowej opieki.