By nieść pomoc osobom chorym i starszym
W związku z Światowym Dniem Chorego w Diecezji Pelplińskiej 18 lutego 2025 r. grupa artystyczna odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej.

zdjęcie: Magdalena Tobiańska, Beata Gdaniec
2025-02-27
W związku z Światowym Dniem Chorego w Diecezji Pelplińskiej 18 lutego 2025 r. grupa artystyczna odwiedziła pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Akcja kierowana przez franciszkanów z Pakości k. Inowrocławia była nowatorska. Jednak sami uczestnicy dzielili się, że wzorem dla nich był żyjący przed wiekami św. Franciszek z Asyżu. Celem tej franciszkańskiej inicjatywy było ukazanie wartości pomocy ofiarowanej potrzebującym i zaproszenie do wolontariatu innych na wzór Biedaczyny z Asyżu.
Franciszkanie razem z tercjarzami oraz z wolontariuszami i artystami, wszyscy związani z duszpasterstwem przy parafii w Pakości, są już znani z częstych akcji dobroczynnych na rzecz pomocy ludziom. Działają od ponad dwudziestu lat. Przez te lata odwiedzili kilkadziesiąt tysięcy osób chorych w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Pomogli także samotnym osobom, ostatnio także rodzinom z Ukrainy dotkniętym tragedią wojny. Od samego początku w swoją działalność włączają modlitwę, radość i wsparcie materialne. Za swoją dobroczynną postawę organizatorzy zostali uhonorowani odznaką „Primus in Agendo i odznaczeni „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości” za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz pomocy w leczeniu chorych dzieci i osób starszych, a także za troskę o dobro rodziny.
Spotkanie 18 kutego rozpoczęło się wspólną modlitwą, której przewodniczył Biskup Arkadiusz Okroj wraz z ks. Tadeuszem Brzezińskim, kapelanem DPS-u i o. Arkadiuszem Czają OFM. Program artystyczny poprowadził mistrz iluzji Paweł Czaja, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów prestidigitatorskich. Spotkanie ubogacili swoim występem artyści Kazimierz Maszk i Andrzej Lelek na co dzień śpiewający w zespole folklorystycznym „Tuba Band” w Kościerzynie oraz grupa taneczno-wokalna w kaszubskich strojach, w skład której weszły Elżbieta Plata, Regina Hirsz i Janina Hiller. Nie zabrakło postaci z bajek Myszki Miki, Kubusia Puchatka i Tygryska, w które to postaci wcieliły się Maria Kulaszewicz, Lidia Kujach i Elżbieta Kujach. Zaprezentowany program artystyczny wzbudził u mieszkańców Domu Pomocy Społecznej wiele radości. Uśmiech na twarzy osoby chorej to wyjątkowy dar dla tych, którzy niosą pomoc. Mieszkańcom DPS-u wręczono upominki – kolorowe maskotki oraz franciszkańskie widokówki. Odwiedzili blisko 200 osób chorych w domu opieki. Spotkanie zakończyło się wspólną jubileuszową modlitwą w pięknej gotyckiej katedrze w Pelplinie.