Miłość św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Święta Teresa od Dzieciątka Jezus żyła niezwykłą miłością. Miłością, dla której chciała poświęcić samą siebie.
2013-08-23
Życie św. Teresy od samego początku było naznaczone cierpieniem. Trudne dzieciństwo przepełnione chorobą nie oddaliło jej jednak, ale przybliżyło do Boga. Już jako jedenastolatka, uczęszczając do szkoły klasztornej sióstr benedyktynek, Teresa pragnęła śmierci... z miłości. Chciała poświęcić swoje życie i cierpienie Bogu, złożyć je w ofierze i oddać Mu wszystko, co posiada. Cieszyła się z krzyża, który niosła. Wiedziała, że dzięki niemu jest bliżej Boga, może się z nim zjednoczyć, bo łączy ich cierpienie.
Pod koniec swojego krótkiego, bo zaledwie 24-letniego życia, napisała „Akt ofiarowania się Miłości Miłosiernej”. W niezwykły sposób ilustruje on jak wielka dojrzałość cechowała młodą Teresę z Lisieux. Zakonnica kierując swoje słowa do Zbawiciela wyraża ogromną nadzieję, że pomoże On jej stać się świętą. Z pokorą przyznaje się, że jest zbyt niedoskonała, by osiągnąć ten cel samodzielnie. Dlatego prosi Pana, aby On Sam był jej Świętością.
Dalsza część aktu ofiarowania przynosi jeszcze mocniejsze świadectwo wiary. Św. Teresa pragnie, aby Chrystus zabrał na własność jej duszę. Chce być w stałym kontakcie z Panem. Prosi Go, aby pozostał w niej jak w tabernakulum. Pragnie stać się, podobnie jak Chrystus, żertwą ofiarną, czyli złożyć siebie w ofierze. Każdy chrześcijanin na mocy Sakramentu Chrztu Świętego powołany jest do składania duchowej ofiary. Jezus umierając na krzyżu ofiarował się Ojcu. Teresa, przeżywając ludzkie cierpienie, pragnie w całości ofiarować się Panu.
Przemyślenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus są nad wyraz świadome i dojrzałe. Nie wyobraża sobie ona życia bez Jezusa Chrystusa. Potwierdza to również jej głębokie pragnienie wstąpienia do karmelu, które zrodziło się już jak miała 9 lat. Papież Leon XIII zgodził się jednak na to dopiero gdy ukończyła ona 15. rok życia.
Miłość, jaką młoda dziewczyna darzyła swojego Oblubieńca, wydaje się być bezgraniczna. Teresa w swoim akcie ofiarowania mówi nawet, że poświęca siebie na ofiarę całopalną Miłosiernej Miłości Chrystusa. Krzyż jest jedynym, czego pragnie. Cierpienie nie jest dla niej przeszkodą w dotarciu do Boga, ale źródłem radości i poczucia głębokiego sensu życia. Postawa Świętej budzi podziw, szacunek i może nawet niedowierzanie, że w tak młodej kobiecie mogły się pojawić aż tak silne uczucia poświęcenia i miłości.
Tekst "Aktu ofiarowania się Miłości Milosiernej" można znaleźć TUTAJ