Moje życie z niedosłuchem
Aby uwrażliwić społeczeństwo na świat pozbawiony dźwięku, w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć Świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków” organizowany jest konkurs literacki – Moje życie z niedosłuchem.
2013-09-30
Na całym świecie niedosłyszy ponad 500 milionów ludzi, a szacuje się, że do 2025 liczba ta może wzrosnąć prawie dwukrotnie. Oznacza to, że wokół nas żyje wiele osób z zaburzeniami słuchu, a my nie jesteśmy tego świadomi. Dziś niedosłyszący to nie tylko małe dzieci, które urodziły się z wadą słuchu i 50, 60 czy 70-latkowie, u których ubytek słuchu jest naturalną konsekwencją procesu starzenia się. Coraz częściej niedosłuch diagnozuje się u nastolatków, którzy tracą zdolność prawidłowego słyszenia na skutek częstego i długotrwałego słuchania głośnej muzyki. Za kilka, kilkanaście lat niedosłyszącym może stać się każdy z nas.
Niedosłyszący stykają się nie tylko z zaburzeniami w prawidłowym słyszeniu, ale równie często niedosłuch rodzi poważne problemy z komunikacją werbalną czy problemy natury psychicznej związanej z akceptacją aparatu słuchowego, a co za tym idzie akceptacją także siebie. Akceptacja niedosłuchu powinna dotyczyć zarówno osoby, którą dotyka, jak również otoczenia. Osoby używające aparatu słuchowego często mówią, że spotykają się ze stygmatyzacją, marginalizacją, a nawet wykluczeniem społecznym. Dlatego bardzo często chowają aparat do szuflady, udając, że wszystko jest jak dawniej. Niestety nieleczony niedosłuch może prowadzić do groźnych następstw, nie tylko w życiu psychospołecznym, ale przede wszystkim zdrowotnych. Odrzucenie aparatu słuchowego może bowiem skutkować poważnymi i długotrwałymi zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu.
Pragnąc uwrażliwić społeczeństwo na świat pozbawiony dźwięku, w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć Świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków” organizujemy konkurs literacki – MOJE ŻYCIE Z NIEDOSŁUCHEM. Do udziału w nim zachęcamy wszystkich, nie tylko niedosłyszących, którzy na co dzień stykają się z problemem niedosłuchu. Zadaniem uczestników będzie napisanie pracy literackiej, do której inspiracją był niedosłuch. W pracach mogą znaleźć się opisy własnych przemyśleń, odczuć i doświadczeń jako osoby niedosłyszącej, a także przedstawienie problemu z perspektywy kogoś bliskiego, członka rodziny, przyjaciela, kolegi. Opis marzeń, tego co boli, jak radzić sobie w codziennym życiu, czy to, do czego aparat nas motywuje, może uświadomić wielu słyszącym, jak wygląda świat bez dźwięku.
Prace należy przesyłać od 04.11. 2013 r. do 30.01. 2014 r. poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie kampanii: www.slyszymy.pl. Rozstrzygnięcie konkursu 14. 02. 2014. Na zwycięzców czekają czytniki e-booków oraz vouchery do księgarni.
Więcej informacji i regulamin konkursu: http://www.slyszymy.pl/downloads/regulamin_konkursu/Regulamin_konkurs_literacki.pdf
Kontakt: Robert Wróbel, tel. 601714793