Nadzieja, której źródłem jest zaufanie i współpraca
Przesłanie Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego - Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych z okazji obchodzonego 2 kwietnia VII Międzynarodowego Dnia Autyzmu
2014-04-02
Drodzy Bracia i Siostry,
od kilku lat Papieska Rada ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Ludzi Chorych, której przewodniczę, z okazji Międzynarodowego Dnia Autyzmu, wyraża troskę i bliskość całego Kościoła wobec osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz wobec rodzin, które borykają się na co dzień z tym problemem.
Rodziny te zasługują na naszą uwagę, która powinna wyrażać się przede wszystkim w tym, by nie zgasła w nich nadzieja i na wsparcie, aby nie czuły się zagubione, a także na pomoc w sytuacji, kiedy przychodzi kryzys w relacjach uczuciowych i rodzicielskich. Istnieje rzeczywista trudność w integracji i komunikacji z osobą autystyczną, która wchodzi z nią w kontakt.
Powstaje zatem pytanie: w jaki sposób przezwyciężyć tę trudność? Należy podjąć kierunek integracji we wspólnocie, przełamując odosobnienie i bariery wynikające z uprzedzeń i patologii, wzmacniając relacje międzyludzkie. Można to osiągnąć poprzez pomoc społeczną, przez wspólne działania w ramach opieki, informacji, komunikacji i szkolenia, ułatwiając w ten sposób przejście do właściwego zrozumienia i akceptacji choroby, która absolutnie nie neguje czy podważa godności każdej osoby.
W ten sposób możemy tworzyć podstawy nadziei, która nie izoluje ani osoby autystycznej ani jej rodziny, ale umacnia się i karmi współpracą i wzajemnym zaufaniem w imię solidarności, którą każdy z nas musi odkryć i pielęgnować.
W tym roku, Kościół pragnie zwrócić szczególną uwagę na wsparcie i promocję odnowionej nadziei w dziedzinie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Odnośnie tego pragnę z radością poinformować, że XXIX Międzynarodowa Konferencja, która jest organizowana przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, a która w tym roku odbędzie się w dniach 20, 21 i 22 listopada, podejmie temat „Autyzm, choroba o wielu obliczach: wzbudzać Nadzieję”.
Złożoność problemu jakim jest spektrum autyzmu dla ludzi nauki, rodzin, instytucji formacyjnych i integracyjnych będzie mogła, przy udziale naukowców, ekspertów i pracowników służby zdrowia z całego świata, być skonfrontowana, w celu wypracowania konkretnych działań. Papież Franciszek w swojej Adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, napisał: „Koniecznie trzeba zwracać uwagę, żeby być blisko nowych form ubóstwa i słabości, w których powinniśmy rozpoznać cierpiącego Chrystusa, nawet jeśli pozornie nie przynosi to nam żadnych namacalnych i natychmiastowych korzyści” (nr 210).
Ta bliskość, która nie wyklucza nikogo, ale z miłością i szacunkiem przygarnia wszystkich, może wzbudzić i umocnić nadzieję, która pomoże przetrwać nawet chwile rozpaczy, beznadziei i rezygnacji.
W duchu solidarności polecam wszystkich Matce wierzących, która z niezachwianą wiarą wytrwała pod Krzyżem, a wszystkim, szczególnie osobom autystycznym i ich rodzinom, życzę wszelkiego dobra i radości w Zmartwychwstałym Chrystusie.
Watykan, 2 kwietnia 2014