„Złota” Arka

50 lat doświadczeń, 50 lat niezwykłych spotkań, 50 lat zmagania się z trudnościami, 50 lat nieopisanych emocji. 50 lat bycia razem. Wszystko to stanowi treść tego pięknego jubileuszu. To, i znacznie więcej.

Oficjalne logo obchodów złotego jubileuszu Arki składa się z dwóch części. Po lewej stronie umieszczono międzynarodowe logo wspólnoty, zaś po prawej stronie widnieje liczba 50, w którą wpisane są kolorowe kontury kontynentów. Kula ziemska wskazuje na ogólnoświatowy zasięg dzieła, zaś kolory nawiązują do barw łuku tęczy.

zdjęcie: www.larche.org

2014-10-02

Już od pięciu dekad wspólnota L’Arche (Arka), obecna w 40 krajach świata, niesie przesłanie solidarności i szacunku wobec osób dotkniętych niepełnosprawnością.

Jak dobrze być razem!

Za początek Arki przyjmuje się dzień 4 sierpnia 1964 roku, kiedy to Jean Vanier, duchowo związany z dominikaninem – o. Thomasem Philippem, duszpasterzem niepełnosprawnych, zamieszkał w Trosly z osobami upośledzonymi: Raphaelem i Philippem. „Nie mieliśmy planów na przyszłość. Chcieliśmy tylko kochać każdą osobę i każdy nadchodzący dzień” – wspomina Jean Vanier.

We Francji obchody 50-lecia Arki trwały od maja do września. Celem świętowania było przede wszystkim uhonorowanie osób niepełnosprawnych i podkreślenie ich wkładu w budowanie społeczeństwa bardziej ludzkiego i braterskiego. Jubileusz to również okazja, by Arka wyraziła swoją wdzięczność wobec tych, którzy ją wspierają: Kościoła, polityków, samorządowców, darczyńców.

Od 1 do 3 maja odbyło się w Paray-le-Monial wielkie „święto rodzinne”, na które przybyło 2000 członków wspólnot z całej Francji. Organizowano też specjalne marsze wspólnot. Ich nazwa: „Les M’Arches” jest grą słów – połączeniem dwóch rzeczowników: Arche – arka i Marche – marsz. Każdą ze wspólnot zaproszono, by wyruszyła na spotkanie innej wspólnoty. W ten sposób podkreślono więzi pomiędzy wspólnotami, otwarcie każdej z nich na otaczające środowisko, wartość spotkania. Tak więc 32 francuskie wspólnoty – pieszo, autobusem, pociągiem, barką, na rowerze czy konno – wyruszyły jedne ku drugim poprzez całą Francję! Wędrówki trwały przez jeden tydzień majowy, jeden czerwcowy i jeden lipcowy. Ponadto między majem a lipcem każda wspólnota miała swoje własne święto, na które zapraszała przyjaciół. W sercu tych lokalnych wydarzeń były oczywiście osoby z niepełnosprawnościami, które wraz z asystentami przygotowywały prezentacje swoich wspólnot i ich specyfiki, występy, świadectwa. Były też spotkania liturgiczne, wspólne posiłki czy nawet bale. Wspólnota Arki będąca kolebką międzynarodowej L’Arche, obejmująca Compiègne, Trosly, Cuise i Pierrfonds, świętowała w Compiègne. 19 lipca w parku w centrum miasta zgromadziło się ok. 1000 osób. Uroczyste zamknięcie obchodów jubileuszowych zaplanowano na 27 września w Paryżu.

Wspólne dziękczynienie

W Polsce wspólnoty Arki jubileusz 50-lecia zorganizowały na Górze św. Anny w dniach od 20 do 22 czerwca. Przybyło ok. 260 osób. Były Eucharystie, prezentacja wspólnot, zabawy integracyjne, śpiewy, tańce i koncert zespołu „40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach”. Nie zabrakło jubileuszowego, ogromnego tortu z logo Arki. Najstarsi stażem przedstawiciele wspólnot zdmuchnęli świeczki przy gromkim „Sto lat”. Na stronie internetowej polskiej Arki, w zakładce „Relacja z obchodów

50-lecia L’Arche” uczestnicy obchodów napisali: „Jubileuszowe spotkanie zakończyliśmy niezwykle uroczystą i piękną Mszą Świętą, w czasie której dziękowaliśmy Panu Bogu za powołanie L’Arche do życia, za naszych założycieli, Jeana Vaniera i o. Thomasa Philippe'a, za wszystkie wspólnoty i każdego z nas (…). To było wspaniałe spotkanie! Od czasu powstania L’Arche w Polsce, czyli od 33 lat, tak wielu nas jeszcze nie było! W ostatnich latach niektóre nasze wspólnoty bardzo się rozrosły. Cieszyliśmy się, że mogliśmy spędzić ten czas razem, poznać się z nowymi członkami wspólnot i świętować. Było nam razem bardzo dobrze. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkania”.

Skarb braterstwa

W kwietniu tego roku na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Francji został zamieszczony artykuł „Nawiedzenie pomiędzy wspólnotami Arki”, zapowiadający jubileusz. Znajdujemy w nim wypowiedź Étienne’a Hériard, odpowiedzialnego za Arkę w Cognac, który pięknie podsumowuje sens świętowania i tego, co Arka wnosi w społeczeństwo: „Rocznice urodzin są mocno wpisane w pedagogię Arki; to jeden z owoców życia razem. Świętowanie tego jubileuszu mówi o braterstwie, które przeżywamy. Na co dzień stajemy wobec pewnego rodzaju wykluczenia i potrzeba odwagi, by przezwyciężyć mur różnic, by wyjść na zewnątrz, by przypomnieć dary osób przyjmowanych do wspólnoty i to, czego mogą nas one nauczyć. Jako instytucje medyczno-socjalne jednocześnie mocno angażujące się duchowo, zaczynamy być uznawani za profesjonalistów, którzy żyją z czymś więcej: z braterstwem – tą niezbędną więzią w dzisiejszym świecie”.

W centrum stoją oni

Złoty jubileusz Arki stanowi główny powód podjęcia w bieżącym numerze tematyki związanej z postacią Jeana Vaniera oraz z tymi, których on najbardziej umiłował – z niepełnosprawnymi.

Nie sposób opowiedzieć o Arce, nie mówiąc jednocześnie o Jeanie. Nie da się również przedstawić sylwetki Jeana, nie wspominając bogatej idei i historii Arki. Dlatego w numerze niejako przeplatają się teksty poświęcone zarówno sylwetce Jeana Vaniera jak i te, które przybliżają dzieło jego życia – Arkę.

Arka stawia w centrum człowieka z niepełnosprawnością intelektualną. On jest najważniejszy. To nie liderzy i opiekunowie stoją tutaj w pierwszym szeregu. I choć oczywiście kadra jest niezbędna, by w ogóle możliwe było sprawowanie opieki i funkcjonowanie wspólnoty, to jednak człowiek niepełnosprawny i jego potrzeby stanowią w Arce cel i zasadę wszelkich działań. 50 lat doświadczeń, 50 lat niezwykłych spotkań, 50 lat zmagania się z trudnościami, 50 lat nieopisanych emocji. 50 lat bycia razem. Wszystko to stanowi treść tego pięknego jubileuszu. To, i znacznie więcej.

Zobacz całą zawartość numeru ►

Z cyklu:, Numer archiwalny, 2014-nr-10, Miesięcznik, Z bliska, Autorzy tekstów, Salik Dobromiła

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024