Ożywiać nadzieję
Już po raz dwudziesty dziewiąty Papieska Rada ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych organizuje w Watykanie w dniach: 20, 21 i 22 listopada Międzynarodową Konferencję, której tegoroczny temat brzmi: „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”.
2014-10-27
Zważywszy na znaczący wpływ, jaki mają zaburzenia ze spektrum autyzmu, jak również występujące problemy w prowadzonych nad nimi badaniach m.in. w identyfikacji objawów, które pojawiają się zwykle w pierwszych latach życia absorbując bezpośrednio całą rodzinę, a także środowisko szkolne i wspólnotę kościelną, poprzez obecną Międzynarodową Konferencję pragniemy stworzyć okazję do podjęcia i pogłębienia tematu autyzmu.
Program Konferencji obfituje w nazwiska ekspertów: naukowców, badaczy i specjalistów w dziedzinie zaburzeń ze spektrum autyzmu, których zaproszono do interdyscyplinarnej konfrontacji i analizy swoich badań z punktu widzenia medycznego, psychologicznego, rodzinnego, społecznego, duszpasterskiego i religijnego.
Podczas pierwszych dwóch dni, w czwartek i piątek, będą miały miejsce dyskusje panelowe w obrębie następujących zasadniczych dziedzin: epidemiologia i polityka zdrowotna krajowa i międzynarodowa; badania, profilaktyka i terapia; wczesne rozpoznanie i identyfikacja zaburzeń ze spektrum autyzmu; leczenie farmakologiczne i behawioralne; aspekty społeczno-kulturowe, edukacyjne, i spojrzenie na problem od strony teologii i duszpasterstwa.
Organizując obecną Konferencję nasza Dykasteria pragnie ukazać troskę Kościoła tak wobec środowisk naukowych międzynarodowych i krajowych, jak również wobec rodzin i środowisk edukacyjnych oraz stowarzyszeń, które opiekują się osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Już w Przesłaniu Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych na VII Międzynarodowy Dzień Autyzmu 2 kwietnia 2014 roku, zapowiadając listopadową Konferencję stwierdziłem: «Złożoność problemu, jakim jest spektrum autyzmu dla ludzi nauki, rodzin, instytucji formacyjnych i integracyjnych będzie mogła, przy udziale naukowców, ekspertów i pracowników służby zdrowia z całego świata, być skonfrontowana w celu wypracowania konkretnych działań. Papież Franciszek w swojej Adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium, podkreśla: „Koniecznie trzeba zwracać uwagę, na to żeby być blisko nowych form ubóstwa i słabości, w których powinniśmy rozpoznać cierpiącego Chrystusa, nawet jeśli pozornie nie przynosi to nam żadnych namacalnych i natychmiastowych korzyści” (nr 210)».
Konferencja zostanie poprzedzona uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Świętego Piotra. Bezpośrednio po niej w Nowej Auli Synodu w Watykanie rozpoczną się prace merytoryczne, które potrwają aż do piątkowego wieczoru. W sobotnie przedpołudnie, uczestnicy konferencji oraz osoby z zaburzeniami autystycznymi wraz z ich rodzinami, opiekunami, a także pracownicy służby zdrowia, osoby konsekrowane i wolontariusze zgromadzą się w Auli Pawła VI na wspólnej modlitwie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Uwzględniając pozytywny wpływ muzyki na tę specyficzną formę zaburzeń, uznaliśmy za właściwe, aby spotkanie z Papieżem miało charakter „święta”, aby ci, którzy będą obecni na spotkaniu mogli doświadczyć atmosfery bliskości, solidarności i wspólnoty kościelnej.
Cennym świadectwem będzie również obecność tajwańskiego malarza dotkniętego autyzmem i wystawa jego dzieł, dzięki którym osiągnął sukces na arenie międzynarodowej.
Polecam prace XXIX Międzynarodowej Konferencji Matce Bożej Bolesnej, która stała pod krzyżem Chrystusa. Zawierzając Jej matczynej pomocy trudności, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem i ich rodziny, jak również wszystkie zagadnienia, które nurtują świat nauki w starciu z tym problemem, prosimy, abyśmy mogli towarzyszyć Jej na drodze wiary, jednocząc nasze cierpienia z męką Chrystusa, aby stały się narzędziem ewangelizacji i zbawienia dla wszystkich.
ks. abp Zygmunt Zimowski
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych