Patrzeć na Jezusa oczami Maryi

Celem modlitwy rózańcowej pozostaje akt wiary w Jezusa Chrystusa przeżyty z Maryją, która jest Matką wspólnoty Kościoła. Można powiedzieć, że jest to patrzenie na życie Jezusa oczyma Maryi.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2015-10-02

Gdy na dwa dni przed śmiercią zapytano O.Pio co miałby ważnego do przekazania ludziom – odpowiedział „ Chciałbym zaprosić wszystkich grzeszników z całego świata, aby kochali Matkę Bożą. Odmawiajcie zawsze różaniec. I odmawiajcie go tak często jak tylko możecie. Szatan stara się zawsze zniszczyć tę modlitwę, ale to mu się nigdy nie uda. To jest modlitwa Tej, która króluje nad wszystkim i wszystkimi. To Ona nauczyła nas modlić się na różańcu, tak jak Jezus nauczył nas mówić „Ojcze nasz”

Słowo „różaniec” pochodzi od łacińskiego słowa rosarium, które oznacza ogród różany.Sama róża jest jednym z kwiatów symbolizujących Dziewicę Maryję. Ilekroć odmawiamy różaniec, ofiarujemy Matce Bożej pęk róż – wieniec najpiękniejszych modlitw połączonych z medytacją nad tajemnicami naszego zbawienia.

Różaniec jest najsubtelniejszą i najprostszą spośród wszystkich istniejących modlitw. Rozpoczyna się od rozważania tajemnicy zwiastowania i prowadzi nas przez tajemnice życia, działania, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa.

Pewnego razu zapytano papieża Piusa IX, jaki jest najważniejszy skarb Watykanu. W odpowiedzi wyciągnął różaniec i trzymając go nad głową powiedział: „Oto najwspanialszyskarb Watykanu”.

Początek modlitwy różańcowej (koniec XII wieku) wiąże się zazwyczaj z postacią św. Dominika. Legenda mówi, że Matka Boska wręczyła mu różaniec i nauczyła go tej modlitwy. Prawda wygląda nico inaczej. Odmawianie 150 wezwań modlitewnych, odliczanych na węzełkach, czy kamyczkach było znane już wiele wcześniej i praktykowane przez braci zakonnych i mniszki, którzy chcieli się włączyć w recytację przez kapłanów 150 psalmów (takie były początki brewiarza), ale nie umieli czytać.

Kiedy na południu Francji zaczęła się szerzyć herezja albigensów, żerująca na słabej wiedzyreligijnej szerokich rzesz i wprowadzająca wielkie zamieszanie dla moralności i porządku społecznego, św. Dominik stał się narzędziem w ręku Boga. Rozpoczął akcję katechizującą, nauczając podstaw wiary chrześcijańskiej. Jako natchnionykaznodzieja, a równocześnie trzeźwy realista, zdawał sobie sprawę, że wykład prawd wiary musi być prosty, jasny i urozmaicony, więc gdy widział, że uwaga słuchających słabnie, swoje nauczanie przerywał na chwilę modlitwy, którą głośno odmawiali wszyscy zebrani. I tu sięgnął do doświadczeń braci zakonnych recytujących po kilkakroć „Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo”.

Ta praktyka modlitewna (zwana wówczas Psałterzem Błogosławionej Maryi) polegająca na rozważaniu głównych treści ewangelicznych, przeplatana odmawianiem najbardziej znanych modlitw przyjęła się bardzo szybko i przyniosła błogosławione owoce. Wspólna modlitwa okazała się konieczną pomocą dla łaski Bożej, do przyjęcia głoszonej prawdy. Historycy twierdzą, że dzięki modlitwie różańcowej ponad 100 tys. ludzi tkwiących w herezji albigensów powróciło na łono Kościoła Katolickiego. Różaniec jednak to nie tylko skuteczny oręż w walce z błędami , ale również wielka obrona przeciw wrogom wiary. W 1571 roku potężna flota turecka wyruszyła na podbój Europy. Wszystkie państwa chrześcijańskiej Europy miały za mało okrętów i nie były w stanie stawić czoła nawale tureckiej. Było to straszliwe zagrożenie dla całej Europy. Wtedy to Papież Pius V wezwał wszystkich katolików do nieustannej modlitwy różańcowej. Żołnierze przygotowywali się do bitwy przez modlitwę różańcową, trzydniowy post i przystąpienie do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. W całej Europie modlono się na różańcu, organizując procesje
różańcowe. I rzeczywiście stał się cud. 7 października 1571 roku niewielka flotylla wenecka i hiszpańska odniosły wielkie zwycięstwo nad flotą turecką.
Don Juan, dowódca zwycięskiej floty pod Lepanto w zatoce Korynckiej, tak napisał do państw które wzięły udział w krucjacie. „To nie generałowie, nie bataliony, czy oręż dały nam zwycięstwo, lecz Matka Boża Różańcowa.
Po tym wielkim zwycięstwie papież Pius V przypisał ratunek chrześcijaństwa tej właśnie modlitwie, ustalił definitywnie jej formę i obecny kształt tj. Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo połączone z rozważaniem życia Pana Jezusa i wyznaczył dzień 7 października na Święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej oraz udzielił modlącym się odpustu zupełnego.

Od tego czasu modlitwa różańcowa została z radością przyjęta przez cały świat chrześcijański. Po Soborze Trydenckim modlitwa różańcowa stała się praktyką wszystkich rodzin chrześcijańskich. Stąd by stała się bardziej przystępną, zaczęto ją ograniczać do pięciu dziesiątek. Wielu papieży podkreślało ważność w życiu duchowym zarówno dla kapłanów jak i świeckich tej właśnie niezwykłej modlitwy.

Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, bowiem w Piśmie Świętym znajdujemy jego korzenie. Główne części „Zdrowaś Maryjo” przytacza przecież pozdrowienie archanioła Gabriela ze Zwiastowania Maryi (Łk 1,28). Dalsza część modlitwy jest pozdrowieniem i
błogosławieństwem Elżbiety dla Maryi. Modlitwę „Ojcze nasz” przekazał uczniom sam Pan Jezus (Mt 6,9) a Chwała Ojcu jest rozwinięciem trynitarnej formuły wypowiedzianej przez Jezusa wysyłającego uczniów z misją (Mt. 28,19). „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To biblijne pochodzenie sprawia, że różaniec, chociaż często łączony ściśle z Maryją, tak naprawdę jest modlitwą do Jezusa. Celem tej modlitwy pozostaje akt wiary w Jezusa Chrystusa przeżyty z Maryją, która jest matką wspólnoty Kościoła. Można by powiedzieć, że jest to patrzenie na życie Jezusa oczyma Maryi.

Ta prosta modlitwa prowadzi do samego centrum tajemnic wiary chrześcijańskiej. Tym samym staje się najprostszą szkołą kontemplacji, pozwalającej rozważać poszczególne wydarzenia z życia Zbawiciela. Jeśli Matka Boża przy każdej okazji prosi nas o różaniec, to prosi nas właśnie o poznanie tajemnic wiary i o życie tymi tajemnicami. Prosi także dlatego, że Ona jest w Różańcu i chce nam pomagać wnikać w nie. Modląc się na różańcu należy próbować wyobrażać je sobie, ale także zastanowić się co, dlaczego i po co Bóg uczynił, co uczyniły osoby o których mowa w tajemnicach, co mogły przeżywać, porównywać się z nimi.
 

Autorzy tekstów, Teksty polecane, pozostali Autorzy

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024