Mozaika różnych twarzy
„Żyjmy tak, aby inni patrząc na nas nie bali się, nie lękali się, ale z radością przychodzili do Chrystusa”- te słowa zachęty wybrzmiały podczas Eucharystii, którą wraz z ubogimi przeżywali młodzi z różnych zakątków Europy.
2016-07-22
„W imię Jezusa Chrystusa, który jest pierwszym Gospodarzem tego miejsca pozdrawiam wszystkich zgromadzonych. Bardzo serdecznie witam wszystkich kapłanów zgromadzonych przy ołtarzu i wiernych z Włoch, Finlandii i innych krajów, i także naszych ubogich, którzy przyszli na swoją Eucharystię. Myślę, że nasze spotkanie jest pięknym wstępem do spotkania w Krakowie. Takie małe Campus Misericordiae” – tymi słowami przywitał wszystkich przybyłych do kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, proboszcz ks. Emanuel Pietryga.
Tradycyjne, comiesięczne spotkania z ubogimi odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca. Rozpoczynają się Mszą świętą o godz. 13:00, a jej przedłużeniem jest wspólny posiłek – Agapa. Tym razem spotkanie odbyło się w innym terminie. Wyjątkowo, bo i okazja wyjątkowa. Wraz z ubogimi do ołtarza przystąpili młodzi z różnych krajów, reprezentujący różne narodowości i kultury. W myśl słów Papieża Franciszka staliśmy się mozaiką różnych twarzy, wielu ras, języków, ludów i kultur, wszyscy jednak zjednoczeni w imię Jezusa, który jest Obliczem Miłosierdzia.
Eucharystia sprawowana była po łacinie, a grupa z Włoch ubogacała ją pieśniami. Różnorodność języków wybrzmiała szczególnie podczas Liturgii Słowa, która odczytywana była w trzech językach: po polsku, fińsku i włosku.
W wygłoszonej po polsku homilii, kapłan zwrócił uwagę na wymiar świadectwa, które płynie z naszej wiary: „Moi drodzy, my jesteśmy ludźmi, którzy doświadczamy wiary. Patrzymy oczyma wiary. Wzrok wiary to wzrok ludzi szczęśliwych, ponieważ dostrzegamy Boga Miłosierdzia. Nie musimy się bać. Nasz wzrok ma być też wzrokiem miłosierdzia. Dlatego moi drodzy, żyjmy tak, aby inni patrząc na nas nie bali się, nie lękali się, ale z radością przychodzili do Chrystusa. Szczęśliwe oczy wasze, że widzą Boga miłosierdzia.” Krótkie homilie wygłoszono również po fińsku, włosku i angielsku.
Do Jubileuszowego Kościoła przybyła liczna grupa z Włoch oraz 40 osobowa grupa z Finlandii. Na tę drugą składało się aż 15 narodowości. Jak podkreślał ks. Piotr Gębara – sercanin na co dzień posługujący w tym skandynawskim kraju – w swojej parafii ma osoby z Wietnamu, Szwecji oraz licznych krajów Afryki. Posługa nie jest prosta, ponieważ religią dominująca jest luteranizm, ale kościół zawsze jest pełen podczas sprawowania Mszy świętej.
Po zakończonej Eucharystii, zgodnie z zapowiedzią Księdza Proboszcza, wszyscy udali się do domu parafialnego, gdzie młodzież z Włoch przygotowała Agapę oraz uatrakcyjniła spotkanie piosenką. Ubodzy, którzy przybyli na wspólny posiłek, nie ukrywali zdumienia i radości ze spotkania z młodymi. Chociaż mówili różnymi językami, potrafili się porozumieć językiem miłości i wdzięczności.
Galerię zdjęć z wydarzenia możesz obejrzeć tutaj