W królestwie Twoim wspomnij na nas Panie!
Jezusowa obietnica raju jest dla nas znakiem wielkiej nadziei: Boża Łaska jest zawsze obfitsza niż nasza modlitwa.
2016-11-20
Łk 23, 35-43
«Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju»
Dzisiejsza uroczystość Chrystusa Króla wieńczy rok liturgiczny. A liturgia Słowa przypadająca na tę uroczystość ukazuje nam właśnie osobę Chrystusa jako Króla. Cierpiącego Króla, bo przybitego do drzewa Krzyża. Króla wyszydzonego i ośmieszanego, poddawanego kuszeniu i próbom przez wielkich tego świata, jak i przez niewdzięcznego łotra taką samą śmierć ponoszącego. Słusznie prorokował Izajasz o Mesjaszu, mówiąc: «Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na niego popatrzeć, ani wyglądu, aby nam się podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludz, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic» ( Iz 53, 2-3).
Jak wiemy, prócz Jezusa dwóch łotrów poniosło śmierć krzyżową, jeden z nich zobaczył w ukrzyżowanym Mistrzu z Nazaretu Króla i zapragnął Jego Królestwa. Nie obrzucał Jezus obelgami, jak drugi łotr, ale uwierzył w Jego boskość . Pomimo Jego oszpecenia z powodu Męki, Dobry Łotr ujrzał Jezusa w królewskiej chwale. Wcześniej Łotr zwany Dobrym wyznał publicznie swój grzech i prawdę o tym, iż sprawiedliwą karę ponosi, uznając jednoznacznie niewinność Jezusa wobec poniesinej przez Niego niesłusznej kary. Dobry Łotr potrafi realnie spojrzeć na siebie i swą przeszłość, ale przede wszystkim z nadzieją spogląda w przyszłość: «Jezu wspomnij nam mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Wyznanie jest pełne nadziei, że i dla niego nie zabraknie miejsca w domu Ojca, w którym mieszkań jest wiele: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju» - odpowiada Jezus. Jeśli Jezus daje takie zapewnienie, to dlatego że błaganie Łotra dotyka Jego Miłosiernego Serca.
Jezus przyszedł na ten świat dla Dobrego Łotra, bo przyszedł On zbawić to, co zginęło. Do ostatniego tchnienia Jezus daje Życie, daje zbawienie dla tych, którzy jak Dobry Łotr pozwalają Ukrzyżowanemu Jezusowi na siebie spojrzeć. Choć z punktu widzenia ludzkiego Dobry Łotr był stracony, nie takim był on w oczach Jezusa. Spojrzenie cierpiącego Jezusa sprawia, że umiera stary człowiek, a rodzi się człowiek nowy. Jest to spojrzenie odradzające, bo pełne miłości. Ważne jest również i to, że Dobry Łotr tak jak i Jezus jest ukrzyżowany, za świętym Pawłem może on więc wyznać: «razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża.» (Ga 2,19). Umierając z Jezusem, wierzy, że wraz z Nim żyć będzie w Jego królestwie. Żywa jest wiara u Dobrego Łotra w Chrystusa Króla Wszechświata, wierzy on, że żyje w nim Chrystus. Jezusowa obietnica raju jest dla nas znakiem wielkiej nadziei: Boża Łaska jest zawsze obfitsza niż nasza modlitwa.
W królestwie Twoim wspomnij na nas Panie!