Tożsamość Bożego Syna

Jezus zna swoją tożsamość, wie kto jest Jego Ojcem, a bycie Synem to podstawa Jego życia i Jego misji.

2017-06-09

I Rok czytań
Mk 12, 35-37

Wielu Żydów nie mogło zrozumieć, że Mesjasz jest Synem Boga, a nie tylko człowieka. Nie mogli zrozumieć, że Bóg osobiście zajmie się sprawą naszego odkupienia, a nie za pośrednictwem jakiegoś specjalnie namaszczonego człowieka (czyli Mesjasza). Oni mieli marne wyobrażenia o Bogu, konkretnie o Jego miłości do nas.

Pan Jezus stara się pokazać mieszkańcom Palestyny, że jest obiecanym pomazańcem Bożym. Czyni to niekiedy w sposób zawoalowany. Innym razem mówi o tym prawie otwarcie, jak w dzisiejszej Ewangelii, ukazując jednocześnie, że On jako Mesjasz jest ważniejszy od samego króla Dawida. Jezus ma głęboką świadomość tego, że jest Synem Bożym. Uczeni w Piśmie uważali, że Mesjasz jest Synem Dawida. Jezus na podstawie Słowa Bożego kwestionuje wnioski uczonych w Piśmie. Jezus zna swoją tożsamość, wie kto jest Jego Ojcem, a bycie Synem to podstawa Jego życia i Jego misji.

Gdy Jezus doświadcza kuszenia na pustyni diabeł aż dwukrotnie podważa Jego synostwo. „Jeśli jesteś Synem Bożym (…)”. Ojciec potwierdza synostwo Jezusa w różnych ważnych momentach jego życia ziemskiego. Gdy Jezus rozpoczyna publiczną działalność po chrzcie w Jordanie: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie” (Mt 3,17). Drugim miejscem, gdzie Ojciec potwierdza tożsamość Syna jest Góra Tabor i przemienienie Jezusa: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17,5). Innym miejscem uznania Jezusa Synem jest moment po uroczystym wjeździe do Jerozolimy: „Ojcze, wsław Twoje imię! Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem  i jeszcze wsławię” (J 12, 28). Także Autor Listu do Hebrajczyków pisze o Jezusie jako Synu: „Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach. On o tyle stał się wyższym od aniołów, o ile odziedziczył wyższe od nich imię. Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? Znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem” (Hbr 1, 3-5).

Radosną nowiną dla nas jest prawda o tym, że jesteśmy „synami w Synu”. Również do nas odnoszą się słowa Psalmu: „Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził (...) Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem” (Ps 2,7).

Cogiel Renata Katarzyna, Autorzy tekstów, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.11.2024