65. Światowy Dzień Trędowatych
Trąd to znana od najdawniejszych czasów przewlekła choroba zakaźna atakująca skórę i system nerwowy człowieka. Trąd straszliwie okalecza, dlatego od zawsze budził lęk i trwogę, a trędowaci byli uważani za umarłych za życia.
2018-01-26
Od 1982 roku trąd jest uleczalny. Dzięki skutecznej terapii kilkanaście milionów ludzi odzyskało zdrowie. Niestety, od kilku lat liczba chorych trafiających na leczenie nie zmniejsza się. Każdego roku notuje się około ćwierć miliona nowych zachorowań. Jeśli chory trafi na leczenie zbyt późno, będzie można go uwolnić z trądu, ale nie cofnie się okaleczeń. Dlatego szacuje się, że wśród wyleczonych trędowatych ponad 4 miliony to osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji pozostające do końca życia w specjalistycznych ośrodkach.
Obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia Światowy Dzień Trędowatych jest zachętą do modlitwy i materialnego wsparcia misjonarzy i misjonarek, którzy niosą pomoc najbiedniejszym z biednych. Nasza pomoc jest im bardzo potrzebna.
Inicjatorem Światowego Dnia Trędowatych jest francuski filozof, podróżnik i misjonarz sługa Boży Raoul Follereau (1903-1977). Fundacja Polska Raoula Follereau zrzeszona w Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau niesie pomoc trędowatym, cierpiącym z powodu ubóstwa, głodu i analfabetyzmu. Oprócz wsparcia szpitali i ośrodków dla chorych Fundacja buduje studnie, współfinansuje ośrodki dożywiania i edukacji dzieci. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, utrzymuje się wyłącznie z indywidualnych ofiar.
Fundacja organizuje corocznie w kraju:
- obchody Światowego Dnia Trędowatych,
- obchody Światowego Dnia Chorego,
- Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha",
- Spotkanie Niepełnosprawnych Dzieci „Wszystkie Anioły Małej Ani" (Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci),
- formację młodzieży w Polsce i na Kresach Wschodnich.
W realizacji swoich celów współpracuje z Komisją Episkopatu Polski do spraw Misji, Papieskimi Dziełami Misyjnymi, Caritas, Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, ZHR oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Priorytety ośrodków Follereau na 2018 rok:
- intensyfikacja diagnostyki realizowana w trudno dostępnych rejonach;
- skrócenie i udoskonalenie terapii;
- mobilizacja lokalnych władz do poprawy świadomości sanitarnej;
- rehabilitacja okaleczonych;
- powrót byłych trędowatych do normalnego życia rodzinnego i społecznego.
Bardzo długą tradycję w leczeniu i towarzyszeniu chorym na trąd ma Kościół katolicki, który obecnie prowadzi na świecie 612 ośrodków pomocy takim osobom, najwięcej w Azji – 313 i Afryce – 174.
Wśród pracujących na tym polu wielkich postaci obok sługi Bożego Raoula Follereau warto wspomnieć świętych: Damiana z Molokai (Joseph de Veuster) i Teresę z Kalkuty, bł. Jana Beyzyma czy bardziej nam współczesnego o. Mariana Żelazka – opiekuna trędowatych w Indiach.