Oręż miłości
Odpowiadanie złem na zło prowadzi do eskalacji przemocy, a Chrystus pragnie, by sieć zła była przerwana. Dlatego posyła uczniów z łagodnością. A ich największą bronią jest miłość. Uczniowie Jezusa walczą miłością.
2023-02-14
Komentarz do fragmentu Ewangelii Łk 10, 1-9
VI tydzień zwykły
Owca w Biblii symbolizuje łagodność, niewinność, czystość lub pokój. Posyłając uczniów Chrystus zachęca ich niejako do łagodności i do przybywania w pokoju. Z drugiej strony owca jest także zwierzęciem ofiarnym. Zobaczmy oczami wyobraźni owce, które z pełnym spokojem są prowadzone na ołtarz ofiarny, zobaczmy też, jak pozwalają się prowadzić pasterzom na strzyżenie. Wskazywałoby to na fakt, iż Jezus uświadomił uczniom, że ich misja może wiązać się z ofiarami i wyrzeczeniami. Nawołuje jednak do ufności.
Wilk natomiast był od starożytności symbolem okrucieństwa, żarłoczności, gwałtu i przemocy. W Biblii porównuje się go do ludzi bezwzględnych, złych i obłudnych. Kontrast jest więc ogromny: łagodność owcy i gwałtowność wilka. Czy zatem Chrystus posyła uczniów zupełnie bezbronnych? Otóż nie! Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! – jak mówi św. Paweł w Liście do Rzymian. Odpowiadanie złem na zło prowadzi do eskalacji przemocy, a Chrystus pragnie, by sieć zła była przerwana. Dlatego posyła uczniów z łagodnością. A ich największą bronią jest miłość. Uczniowie Jezusa walczą miłością.
Również mnie Jezus posyła w drogę. Kimkolwiek jestem, gdziekolwiek żyję, czymkolwiek się zajmuję. Posyła mnie, bo chce, abym ogłaszał światu Jego miłość, dobroć, miłosierdzie. Chce mieć we mnie wiernego świadka, który – jeśli zajdzie taka potrzeba – nie cofnie się przed ofiarą.