Papieskie odznaczenie dla dr Anny Byrczek, twórczyni Hospicjum im. św. Kamila w Bielsku-Białej
Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – dr Annie Byrczek, lekarz medycyny, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila.
2018-01-29
Odznaczenie w kształcie krzyża wręczył 28 stycznia br. bp Roman Pindel podczas uroczystej Mszy św. w kościele salwatoriańskim NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, z udziałem kapłanów i duchownych luterańskich, członków rodziny uhonorowanej, przedstawicieli ruchu hospicyjnego z całego regionu, bielskich władz miejskich i samorządowych.
„Dziękuję Panu Bogu za wszystko, czym mnie obdarza; za to, że się urodziłam, za rodziców, rodzinę. Dziękuję za to, że jak rano wstaję, to nic nie boli, albo że boli. Dziękuję, że pracując z chorymi, mogę robić to, co kocham” – mówiła wzruszona Anna Byrczek, podkreślając, że praca w hospicjum zmieniła jej życie. „Sprawiła, że jestem radośniejsza” – zaznaczyła. „Dziękuję Bogu, że pozwala mi robić w życiu to wszystko, co kocham i kochać wszystko, co robię. To wielki dar” – zaznaczyła, wyrażając wdzięczność papieżowi oraz księżom salwatorianom, którzy z wnioskiem o uhonorowanie znanej bielskiej lekarki zwrócili się do Stolicy Apostolskiej.
Zdaniem dr Byrczek, medal – przyznawany na wniosek biskupa diecezjalnego osobie szczególnie zasłużonej dla wspólnoty Kościoła – jest docenieniem „mrówczej pracy całego zespołu hospicyjnego”, z którym jest związana.
W laudacji prowincjał salwatorianów, ks. Piotr Filas SDS podkreślił, że Hospicjum św. Kamila, jakie utworzyła i prowadzi pani doktor, jest przykładem zjednoczenia ludzi, którzy bezinteresownie i z miłością spełniają uczynki miłosierdzia.
„Śmiało można powiedzieć, że pani Anna poświęciła swoje życie, aby służyć drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu cierpiącemu – stającemu w obliczu własnej śmierci lub odejścia najbliższej osoby. Zainicjowała też istnienie wspólnoty wolontariuszy, którzy włączają się w dzieło hospicyjne, pogłębiając w ten sposób swoją własną relację z Bogiem” – powiedział kapłan.
Zauważył zarazem, że uhonorowana papieskim krzyżem postrzega siebie „jedynie jako narzędzie w ręku Pana Boga, nie przypisując sobie najmniejszej zasługi”. „Jest tym samym wyraźnym świadkiem działania Bożego Miłosierdzia” – stwierdził i przypomniał, że z inicjatywy Anny Byrczek powstał i działa w stowarzyszeniu Hospicyjny Ruch Modlitewny. „Pani doktor pomaga wspólnotom w innych miejscowościach naszego regionu w tworzeniu hospicjów” – dodał.
„W dzieło hospicyjne włączeni są salwatorianie, pełniący w nim funkcję kapelanów. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w salwatoriańskiej parafii przy ul. NMP Królowej Polski” – przypomniał prowincjał i przyznał, że osobiście cieszy się z tego, że salwatorianie towarzyszą osobom, „pełniącym tak szlachetne zadania”.
W homilii bp Roman Pindel zwrócił uwagę, że znakiem czasu jest dziś choroba nowotworowa. „Znak, jakim jest choroba nowotworowa, sprawia, że zmienia się podejście do życia pacjenta z taką diagnozą, ale także całej rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy. Ten znak choroby uruchamia także działania różnych ludzi: lekarzy, którzy walczą o życie pacjenta, doskonalą swoje umiejętności” – dodał, wskazując, że takim właśnie znakiem czasu jest dzieło realizowane przez dr Annę Byrczek.
Biskup dał przykład dwóch kościołów – „Arki Pana” w Krakowie i św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze – przy których od początku działają hospicja, jako przedłużenie kościołów parafialnych. „Dziś wierni odkrywają w tym połączeniu świątyni i hospicjum olbrzymi sens, choć początkowo tego nie rozumieli” – zauważył.
Duchowny zachęcił do dziękczynienia za wszystkich lekarzy, którzy traktują swą pracę jako misję i powołanie. „Za to, że robią coś więcej niż wynika z umowy o pracę” – wyjaśnił.
Anna Byrczek, ur. 7 czerwca 1951 r. w Jaworznie, jest lekarzem medycyny, specjalistą w zakresie chorób płuc, chorób wewnętrznych oraz medycyny paliatywnej. W latach 1989-1993 była członkiem prezydium i skarbnikiem Beskidzkiej Izby Lekarskiej; w latach 90. ub. wieku – wiceprzewodniczącą Wojewódzkiej Rady ds. Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej w Bielsku Białej.
W 1992 roku założyła i przez 17 lat kierowała nieformalną grupą Hospicjum św. Kamila, działającą przy parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. W 2009 roku grupa nieformalna została zarejestrowana, jako stowarzyszenie pod nazwą „Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej”. Hospicjum pod jej kierownictwem sprawuje bezpłatną i domową opiekę nad chorymi w terminalnym okresie choroby nowotworowej, zapewniając im godne życie aż do naturalnej śmierci.
W ubiegłym roku Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej zostało jednym z laureatów Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
Medal (krzyż) Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) jest jednym z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Może go otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa.
Medal jest przyznawany przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Krzyż, obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty rangą, co do starszeństwa odznaczeń watykańskich.
Więcej TUTAJ.