W obliczu cierpienia i śmierci
Do audycji „Godzina o rodzinie” w dniu 8 lutego 2018 r. została zaproszona Ryszarda Hataś, długoletnia nauczycielka Szkoły Medycznej w Przemyślu, prowadząca zajęcia praktyczne w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i na Oddziale Opieki Paliatywnej, która podzieliła się swoją refleksją dotyczącą trudnego momentu w życiu człowieka, związanego z chorobą i śmiercią.
2018-02-09
Dlatego osoby zdrowe, szczególnie w rodzinie, powinny otoczyć szacunkiem osoby w podeszłym wieku oraz dać im należne wsparcie. Rodzina, dzięki więzom krwi, jest dla chorego najlepszym zabezpieczeniem w starości. Chory w otoczeniu najbliższej rodziny znajduje miłość i wsparcie w obliczu zbliżającej się śmierci, ale także rodzina jednoczy się w obliczu przeżywanego bólu i zbliżającej się śmierci jednego ze swoich członków, który kolejno przeżywa fazy związane ze swoją chorobą: fazę szoku, fazę sprzeciwu, fazę targowania, fazę miedzy nadzieja a depresją, w końcu zaś fazę zgody na odejście.
Ważnym terenem działania w zakresie ochrony życia człowieka chorego i człowieka w podeszłym wieku jest otoczenie opieką osoby umierające. Należy także wspierać rodziny opiekujące się chorymi. Często ci ludzie są bardzo zmęczeni fizycznie i psychicznie, przygnębieni, bezradni w obliczu choroby jednego ze swoich członków. W obliczu śmierci człowiek chce uporządkować swoje życie oraz dokonać życiowego bilansu. Duże znaczenie dla człowieka chorego ma możliwość uregulowania spraw związanych z wiarą. stąd wsparcie duszpasterskie będzie dla chorego wielkim wsparciem w trudnych chwilach. Należy takiego człowieka najpierw wysłuchać, a potem dać mu odpowiednie wsparcie, a nawet pomóc w godnym odejściu do wieczności.