Prezydent wręczył nominacje reprezentantom Polski na paraolimpiadę w Pjongczangu

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze nominacje sportowcom, którzy wystąpią w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu. W rozpoczynającej się 9 marca imprezie Polskę reprezentować będzie ośmioro niepełnosprawnych zawodników.

zdjęcie: Jakub Szymczuk, KPRP

2018-03-02

- Jesteście państwo bardzo ważnym elementem polskiego sportu i polskiego społeczeństwa. (...) Każdy sportowiec jest przykładem, każdy sportowiec jakoś mobilizuje do zdrowego życia, każdy sportowiec jest wzorem, ale państwo - którzy pokonujecie dodatkowo słabość związaną z niepełnosprawnością - jesteście dodatkowo niesamowicie mobilizującym elementem - powiedział Prezydent.

Jak dodał, postawa paraolimpijczyków jest szczególnie istotna jako zachęta i wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

- Ci ludzie przeżywają często załamania, są w depresji. Wasza postawa, przykład, wzorzec jest niesamowicie ważny. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny. Wiem, co mówię, ponieważ sam w życiu też zetknąłem się z taką sytuacją. To, że państwo jesteście sprawniejsi od przeciętnego zdrowego człowieka, jest niebywałym osiągnięciem - podkreślił.

W gronie sportowców, którzy w Pjongczangu będą walczyć o najlepszy wynik i o to, aby na międzynarodowych arenach zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, znaleźli się przedstawiciele czterech dyscyplin paraolimpijskich: narciarstwa alpejskiego, narciarstwa biegowego, biathlonu i parasnowboardu.

W narciarstwie alpejskim nasz kraj reprezentować będą Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała, klasa zawodników startujących na siedząco) oraz Maciej Krężel (WSSiRN „Start” Katowice, startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską w grupie narciarzy niedowidzących). W narciarstwie biegowym i biathlonie reprezentować Polskę będą startujący na stojąco Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa) oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), a także startujący na siedząco Kamil Rosiek (ZSON ,,Start” Nowy Sącz,). W tej samej dyscyplinie wystartują Łukasz Kubica (Start Bielsko-Biała, przewodnik Wojciech Suchwałko) i Piotr Garbowski (Przemyski Klub „Podkarpacie”, przewodnik Jakub Twardowski) startujący w grupie biegaczy niewidomych i niedowidzących. W parasnowboardzie, dzięki „dzikiej karcie” w Pjongczangu rywalizował będzie Wojciech Taraba (Beskidzkie Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START Bielsko Biała). Chorążym polskiej reprezentacji paraolimpijskiej będzie Kamil Rosiek, dla którego są to już czwarte igrzyska. To również on przeczytał przyrzeczenie olimpijskie w imieniu wszystkich zawodników. Natomiast w imieniu pracowników misji przyrzeczenie odczytał lekarz reprezentacji Andrzej Folga. Misja olimpijska liczyć będzie w sumie 25 osób, a w jej składzie obok zawodników i przewodników znajdą się trenerzy, serwismani, fizjoterapeuci i pracownicy misji.

Podczas uroczystości zawodnicy w imieniu wszystkich członków misji i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przekazali Prezydentowi RP dwa prezenty: kask narciarski specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność oraz znaczek okolicznościowy wydany przez Pocztę Polską z okazji zbliżających się igrzysk paraolimpijskich.

W spotkaniu w Belwederze wzięli też udział m.in. Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda, minister sportu Witold Bańka oraz prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

Zmagania paraolimpijskie w Korei Południowej zakończą się 18 marca. Organizatorzy przygotowali 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. O te krążki powalczy 670 zawodników z blisko 50 krajów.


Więcej TUTAJ.

Pełny tekst wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy ►

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 23.11.2024