Nowy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach

W najbliższą sobotę, 14 kwietnia, w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpoczynają się zajęcia nowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

zdjęcie: www.pixabay.com

2018-04-11

Na terenie woj. śląskiego działa ok. 50 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które obejmują prawie 16000 słuchaczy. Zainteresowanie seniorów udziałem w zajęciach UTW stale rośnie. Wiele UTW działa w największych miastach regionu, szczególnie tam, gdzie są zlokalizowane szkoły wyższe i ośrodki naukowe, które wykorzystując potencjał swojej kadry, realizują kształcenie osób, które ze względu na wiek zakończyły aktywność zawodową.

Nowy Uniwersytet Trzeciego Wieku zostanie uruchomiony przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej, przy współpracy z Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wojciecha Korfantego w Bytomiu, Tarnogórskim Stowarzyszeniem – Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach, Piekarskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Piekarach Śl., Śląskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Raciborzu i Śląską Izbą Lekarską w Katowicach. Do zasadniczych celów nowego UTW należy zwiększenie świadomości zdrowotnej społeczeństwa oraz poziomu wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych, motywowanie w zakresie wdrażania zasad aktywnego stylu życia, odkrywanie potencjału twórczego seniorów i potrzeb funkcjonowania w społeczeństwie. Uniwersytet będzie prowadzić zajęcia adresowane do osób powyżej 50. roku życia, w zakresie czynników pogodnego starzenia się, profilaktyki zagrożeń zdrowotnych oraz integracji społecznej. Oprócz wykładów w ramach UTW przewidziane są badania lekarskie oraz prozdrowotne zajęcia praktyczne w zakresie aktywności ruchowej i treningu umysłowego. Zajęcia nowego UTW będą prowadzone w Katowicach, Bytomiu, Tarnowskich Górach, Piekarach Śl. i Raciborzu. Opłata za semestr wynosi 20 zł.

Program wykładów (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Jordana 18):
14 kwietnia
– aula – inauguracja i wykład
Prof. dr hab. Jan Szewieczek: „Proces naturalnego starzenia – wyzwania demograficzne i zdrowotne”
12 maja – wykład
Dr Monika Kornaszewska-Polak: „Aktywność drogą doskonałości”
2 czerwca – wykład
Dr hab. Elżbieta Grochowska-Niedworok; „Żywność współczesna – droga do zdrowia czy choroby”
23 czerwca – wykład
Dr hab. Monika Bąk-Sosnowska: "Psychologiczne aspekty starzenia się - szanse i zagrożenia"
30 czerwca – wykład
Dr Andrzej Knapik: „Jak starzeć się pomyślnie: aktywny senior – dla siebie, rodziny i społeczności”
15 września – wykład
Prof. dr hab. Czesław Marcisz: „Typy przebiegu starzenia ze szczególnym uwzględnieniem starzenia pomyślnego”
6 października – wykład
Ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer: „Wiedzieć – oceniać – działać”. Kościół wobec wyzwań współczesności”

Osoby, które chcą dołączyć do grona słuchaczy UTW wciąż mogą się zapisać. Więcej informacji na stronie Akcji Katolickiej►►.

Autorzy tekstów, redakcja, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.12.2024