Wzmożona uwaga
Codziennie spotykamy różnych proroków. Dziękujmy za dobrych, strzeżmy się złych, uczmy odróżniać się ich od siebie.
2018-06-28
II rok czytań
Mt 7, 15-20
Często współcześni kaznodzieje narzekają na czasy, w jakich przyszło nam żyć i nierzadko odwołują się do „wspaniałej” przeszłości, mówiąc: kiedyś było inaczej. Historia świata, w którą zanurzeni są ludzie, zawsze była skomplikowana i nigdy nie przynosiła wyłącznie pozytywnych doświadczeń. Wojny, głód, zarazy, choroby, złe traktowanie najuboższych warstw, wypaczenie prawa religijnego… Pewnie można by jeszcze wymieniać to, co przynajmniej w jakiejś mierze udało się zmienić na lepsze i pokazać w ten sposób, że dzisiaj wcale nie jest tak źle. Z drugiej strony, to, co na pewno uległo pogorszeniu, to jakość słowa. Nie oznacza to, że wcześniej wszyscy byli uczciwi, jednak dzisiaj z wielką łatwością sprzedaje się fałszywe wiadomości, autorskie pomysły i nowe interpretacje zasad, które do niedawna były niezmienne. Nawet jeśli były one obecne w społeczeństwach, to niekoniecznie akceptowane, jak choćby rozumienie etyki życia rodzinnego lub podejścia do reguł wiary.
Zmiany w tym, co się powszechnie głosi, nie ominęły religii, w tym chrześcijaństwa. Już sama ilość odłamów protestanckich wyznań pokazuje, jak wielu pojawiło się w ostatnich wiekach ludzi, którzy przenieśli swoje idee na grunt wiary. Niestety, coraz mocniej zelektronizowany świat sprzyja ilości i szybkości przepływu fałszywych danych, kolejne pokolenia są wychowywane w duchu egoistycznego podejścia do wartości i uważają za dobre to, co same sobie wypracują. Wydaje się, że niekiedy nawet wysocy rangą urzędnicy Kościoła popadają w tendencję do prywatnych interpretacji Objawienia.
W takiej sytuacji powinniśmy zawsze uważnie szukać dobrych proroków, dziękować za liczne przykłady świętych, którzy są dla nas wzorem, może jeszcze bardziej współpracować z łaską Bożą na poziomie własnego sumienia i wewnętrznego rozeznania, by zawsze stać po stronie prawdy. Gwarancją poprawnego odczytywania tego, co chce nam przekazać Bóg, jest wierność Pismu Świętemu i Tradycji Kościoła. Nie bójmy się zatem poznawać ich, by zawsze strzegły naszej wiary.
Wcześniejsze rozważania można znaleźć TUTAJ.