Znów u Mamy
Tegoroczna, 53. ogólnopolska pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych i osłabionych przez wiek na Jasną Górę była okazją do dziękczynienia za 50. rocznicę ustanowienia święta Matki Bożej Uzdrowienia Chorych oraz za beatyfikację pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.
2018-10-02
W trzecim roku Nowenny przed jubileuszem stulecia istnienia Apostolstwa Chorych w świecie, na Jasnej Górze zgromadziły się osoby chore i niepełnosprawne z różnych stron Polski.
„Złota” Patronka
Jak co roku, pielgrzymka odbyła się 6 lipca – w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Święto to dokładnie 50 lat temu (27 stycznia 1968) ustanowił papież Paweł VI, odpowiadając na prośbę polskich biskupów. O wydarzeniu tym w homilii przypomniał biskup Romuald Kamiński – przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, który wraz z chorymi pielgrzymował do Czarnej Madonny. Przywołując historię ustanowienia patronalnego święta Apostolstwa Chorych, biskup Kamiński przytoczył fragment papieskiego dekretu sprzed 50 lat: Zbożne dzieła, które świadczą, że jesteśmy chrześcijanami – niemało przyczyniają się do tego, że ci, którzy chorują i cierpią boleści, doznają ulgi i pociechy. Za Przewodniczkę w tych dziełach chrześcijańskiej miłości słusznie uważana jest Dziewica i Boża Rodzicielka. Ją przeto, wzywaną przez Kościół jako Uzdrowienie Chorych, członkowie Unii Apostolstwa Chorych i wszyscy chorzy w Polsce czczą ze szczególnym pietyzmem i obrali sobie za Niebieską Patronkę. Dlatego Umiłowany Syn Nasz Stefan, Świętego Rzymskiego Kościoła Kardynał – Prezbiter Wyszyński, Arcybiskup Gnieźnieński i Warszawski w imieniu wszystkich biskupów Polski, zwrócił się do nas z prośbą, abyśmy wybór ten zatwierdzili. Spełniając chętnie to życzenie, my, zasięgnąwszy opinii Kongregacji Obrzędów, z całą świadomością i dojrzałą rozwagą, oraz na mocy pełni władzy apostolskiej, niniejszym pismem na zawsze błogosławioną Maryję Dziewicę, której nadano tytuł „Uzdrowienie Chorych”, na główną u Boga Patronkę całej Unii Apostolstwa Chorych i wszystkich chorych w Polsce zatwierdzamy, czyli na nowo ustanawiamy i ogłaszamy, dodając wszystkie honory i przywileje liturgiczne, przysługujące prawnie wszystkim Patronom różnych społeczności, łącznie z uprawnieniem obchodzenia Jej święta corocznie w dniu 6 lipca oraz używania własnego formularza Mszy świętej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że oprócz złotego jubileuszu ustanowienia święta Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, w bieżącym roku mija również 350 lat od momentu koronacji Jej wizerunku
przez Kapitułę Watykańską (1668). Od tamtej pory koronowany obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych znajduje się u ojców kamilianów w Rzymie, w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny Pokutnicy.
Dziękczynienie chorych
Lipcowa pielgrzymka osób chorych na Jasną Górę była również okazją do dziękczynienia Bogu za beatyfikację pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, która całe swoje życie poświęciła najbardziej potrzebującym i opuszczonym. Postać tej ofiarnej opiekunki chorych w konferencji przybliżył pielgrzymom ks. Lucjan Szczepaniak SCJ, kapelan w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Powiedział o niej, że „kiedy z troską pochylała się nad cierpiącymi, wykonując najprostsze posługi pielęgnacyjne, których nadprzyrodzonego znaczenia wcześniej nie rozumiała, stopniowo wzrastała w niej miłość do Jezusa. Dobrowolnie podjęła bolesne doświadczenie objęcia krzyża cierpienia ludzi wykluczonych ze społeczeństwa z powodu działań wojennych, nędzy, starości, niedołęstwa i chorób. Swoim życiem udowodniła, że wezwanie i słowa Jezusa są dla niej najważniejsze i mają moc nakazu moralnego, od którego uzależnione jest zbawienie”.
Pielgrzymi modlili się przez wstawiennictwo bł. Hanny Chrzanowskiej, i św. Łukasza, polecając Bogu szczególnie tych, którzy opiekują się chorymi: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, wolontariuszy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz kapelanów.
W programie pielgrzymki oprócz Eucharystii i konferencji znalazły się również: nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Cudownego Obrazu, Droga Krzyżowa na Wałach oraz krótki koncert kwartetu smyczkowego. W tym roku Matka Boża zgromadziła u swego jasnogórskiego tronu około 2 tysiące osób chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymi przybyli do Częstochowy zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych wraz ze swymi opiekunami i duszpasterzami. Wszystkim, którzy pomogli chorym w dotarciu na Jasną Górę, niech Bóg wynagrodzi ich poświęcenie i miłość.
Zobacz całą zawartość numeru ►