Czas na zdrowie!
O tym jak walczyć z niechcianymi kilogramami i prowadzić zdrowy styl życia napisano wiele książek, dużo też mówi się na ten temat w mediach. Mimo tego faktyczna wiedza społeczeństwa w tym zakresie wciąż jest niewystarczająca.
2018-10-31
Naukowcy są zgodni – otyłość to prawdziwa plaga XXI wieku. Słusznie traktowana jest jako choroba, która przyczynia się do powstawania kolejnych schorzeń. Stanowi ona bowiem znaczne ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak: cukrzyca typu II, problemy naczyniowe, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, problemy układu oddechowego, nowotwory i coraz częściej wspominana depresja. I choć Polacy są póki co daleko w tyle w rankingu najbardziej otyłych narodów świata, szybko gonimy czołówkę. Trzeba pamiętać, że otyłość zawsze zaczyna się od nawet niewielkiej nadwagi, dlatego też problem ten może dotyczyć wielu z nas. Nadwaga i otyłość są zwykle wynikiem wielu lat zaniedbań i nie powstają z dnia na dzień. O tym jak walczyć z niechcianymi kilogramami i prowadzić zdrowy styl życia napisano wiele książek, dużo też mówi się na ten temat w mediach. Mimo tego faktyczna wiedza społeczeństwa w tym zakresie wciąż jest niewystarczająca.
Przyczyny otyłości
Otyłość i choroby z nią związane stanowią narastający problem zdrowotny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że w skali globalnej 1,5 mld ludzi dorosłych ma nadwagę, blisko 500 mln jest otyłych, a 220 mln choruje na cukrzycę typu II. Przyczyn nadwagi i otyłości jest wiele i można podzielić je na grupy czynników wpływających na ich rozwój. Są to: czynniki genetyczne, gdzie głównym powodem może być gen otyłości FTO, czynniki farmakologiczne (niektóre leki wpływające na spowolnienie procesów metabolicznych), czynniki psychologiczne (zajadanie smutków, trudności w zakończeniu posiłku mimo uczucia sytości), czynniki biologiczne (np. niedoczynność tarczycy) oraz czynniki środowiskowe (siedzący tryb życia, automatyzacja życia). Do czynników wpływających na rozwój otyłości zalicza się również czynniki fizjologiczne. Odżywianie człowieka regulowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy. Ośrodki te umiejscowione w podwzgórzu przez cały czas otrzymują bodźce psychiczne, nerwowe, hormonalne i metaboliczne, informujące o stanie odżywienia tkanek. Przetworzone informacje w podwzgórzu kształtują uczucie głodu, apetyt i sytość. Zaburzenie prawidłowego działania w tych ośrodkach może zmienić zachowanie się człowieka w zakresie nawyków żywieniowych, co jest przyczyną gromadzenia dodatkowych kilogramów.
Styl życia również może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Rozwija się ona przede wszystkim w wyniku spożywania nadmiaru energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu oraz zbyt małej aktywności fizycznej, czyli zbyt małego wydatkowania energii. Bilans energetyczny zamiast być na poziomie zerowym staje się dodatni, co powoduje, że nadmiar energii jest kumulowany w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Zmniejszona aktywność fizyczna w wysokorozwiniętych społeczeństwach jest ważnym czynnikiem powodującym otyłość. Trudno jest, mimo wielu doniesień naukowych, jednoznacznie określić procentowy rozkład przyczynowy w otyłości, ponieważ często nadmierna masa ciała jest efektem kilku współistniejących przyczyn. Jednak jeśli jesteśmy rodzinnie obciążeni ryzykiem wystąpienia nadwagi, to mimo tego można zapobiec wzrostowi masy ciała poprzez zmianę stylu życia, odżywiania czy aktywność fizyczną.
W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować nadwagi i otyłości. Otyłość obciąża stawy, które codziennie dźwigają nasze ciało, prowadząc do degeneracji układu kostnego. Warto pamiętać, że nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się nie tylko w postaci widocznych fałdek na ciele. Znacznie bardziej niebezpieczne jest odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Ich obecność powoduje upośledzenie przepływu krwi i odżywianie poszczególnych narządów. Najczęściej dotyczy to serca. Otyłość wpływa również na nasze samopoczucie psychiczne. Może prowadzić do obniżenia samooceny przez co zwiększa się ryzyko depresji.
Co to jest zdrowa dieta?
Pokarm jest budulcem i paliwem organizmu. Powinien więc dostarczać mu najlepszych składników niezbędnych dla zdrowego i aktywnego życia. Trawienie i wchłanianie pożywienia są skomplikowanymi procesami rozkładania pokarmu na podstawowe substancje chemiczne, które – przyswajane i wykorzystane w procesach służących rozwojowi i regeneracji – podtrzymują funkcjonowanie organizmu. Dlatego nie bez znaczenia jest to, co i w jakich ilościach jemy. Kiedy spożywamy produkty niskiej jakości albo przez dłuższy czas spożywamy pokarm w zbyt małej ilości, odbija się to negatywnie na naszym zdrowiu.
W zdrowej diecie niezwykle ważne jest więc odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały). Potrzebujemy składników ze wszystkich tych grup, aby cieszyć się zdrowiem i mieć energię do działania. Im bardziej różnorodna będzie dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostanie dostarczonych do organizmu. Tajemnicą właściwego odżywiania jest taki dobór pokarmu, aby składniki te były połączone w odpowiednich proporcjach. W wyborze produktów do spożycia warto więc kierować się kilkoma zasadami. Najważniejszą zasadą prawidłowego odżywiania jest różnorodność produktów. Dzięki temu dostarcza się organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a rozmaite konsystencje, smaki i kolory potraw sprawiają, że jedzenie jest nie tylko zdrowe, ale i przyjemne. Kolejna zasada to jakość produktów, w myśl której należy wybierać te najbardziej naturalne, nieprzetworzone. Są one najbogatsze w składniki odżywcze, a ich spożywanie pomaga uniknąć przejadania się i zachować właściwą wagę. W zdrowym odżywianiu istotne jest umiarkowanie. Niektóre składniki zdrowej diety powinny być spożywane jedynie w niewielkich ilościach. Nawet dobrego pokarmu nie należy spożywać w nadmiarze! Musimy porównywać wartość kaloryczną pokarmu z ilością zużywanej energii, aby nie dopuścić do niepotrzebnego powiększania masy ciała. Inna ważna zasada zdrowej diety mówi, że niektórych pokarmów należy całkowicie unikać. Dotyczy to produktów przetworzonych, z dodatkiem środków konserwujących, a także tych, które nie mają żadnej wartości odżywczej (np. napojów alkoholowych, kawy czy napojów gazowanych), a są jedynie używkami. W zdrowym odżywianiu ważna jest także częstotliwość i regularność spożywania posiłków. Najwięcej korzyści naszemu organizmowi przynosi spożywanie przynajmniej trzech podstawowych posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja), a jeszcze zdrowiej będzie dołączyć dwie przekąski (drugie śniadanie i podwieczorek). Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu i zabezpiecza nas przed nagłym i nieprzyjemnym uczuciem głodu, nad którym trudno zapanować. W ten sposób bronimy się przed spożywaniem dużych posiłków zawierających nadmiar kalorii, których nasz organizm nie potrzebuje.
Woda zdrowia doda
Nie ma zdrowej diety bez odpowiedniego nawodnienia. Woda jest niezwykle ważnym składnikiem ludzkiego organizmu, stanowi 65-70% masy ciała dorosłego człowieka. Jej funkcje są bardzo liczne: spełnia w organizmie rolę ochronną np. dla gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego; umożliwia właściwą ruchliwość stawów; jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów trawienia, wchłaniania, transportowania składników pokarmowych do komórek i narządów; uczestniczy w procesach przemiany materii i usuwania końcowych produktów metabolizmu; umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła i ułatwia jego wydalanie; przyczynia się do utrzymania stałej temperatury ciała; zapewnia jędrność i elastyczność skórze; hamuje procesy starzenia.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od masy ciała, wieku, płci, stanu zdrowia, intensywności wysiłku fizycznego, temperatury otoczenia oraz klimatu. Dobrym sposobem określenia zapotrzebowania na wodę jest uwzględnienie masy ciała: na każdy kilogram przypada 30-45 ml wody. Zatem człowiek ważący 70 kg powinien wypijać od 2-3 litrów płynów na dobę. Osoby o wyższym zapotrzebowaniu energetycznym (np. pracujące fizycznie) powinny spożywać więcej wody. O przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w szczególności powinny zadbać osoby starsze. Z wiekiem bowiem zmniejsza się odczuwanie pragnienia, ale nie oznacza to, że organizm potrzebuje mniej wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia, ale również zdrowego wyglądu. Nawet niewielkie ubytki wody w organizmie mają zauważalny, negatywny wpływ na wygląd: włosy tracą swój naturalny blask, paznokcie łamią się i rozdwajają, skóra przestaje być gładka, szybciej pojawiają się zmarszczki. Niedostateczne spożycie wody może powodować w organizmie wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Bóle głowy, duszności, złe samopoczucie, zmęczenie, większa podatność na stres i spadek koncentracji – to tylko niektóre z nich. Tymczasem każdy z nas traci codziennie około 2,5-3 litrów wody dziennie. Ubywa jej nie tylko w wyniku pracy nerek, ale także w formie potu czy przez wydychanie. Zaleca się więc wypicie 6-8 szklanek wody dziennie, co pozwoli zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie, niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Woda jest najlepiej nawadniającym płynem, ale oczywiście inne napoje też posiadają takie właściwości. Polecane są zwłaszcza soki owocowe i warzywne, ale niedosładzane i bez słodzików. Ciekawym urozmaiceniem są napoje mleczne np. kefiry, jogurty pitne i ich połączenia z owocami. Płyny, które zawierają kofeinę lub jej pochodne, czyli kawa, herbata, napoje energetyczne mają niestety działanie wręcz odwrotne, czyli odwadniają i zubożają organizm w składniki mineralne. Z napojów energetycznych najlepiej zrezygnować w ogóle. Gdy sięgamy po kawę, to pamiętajmy, by wypić przy okazji szklankę wody – wówczas uzupełnimy niedobory minerałów. A gdy mamy ochotę na herbatę, wybierzmy najlepiej zieloną, białą, owocową lub ziołową.
Dieta podczas choroby
Właściwe odżywianie nabiera szczególnego znaczenia podczas choroby. Może ono stanowić duże wyzwanie zwłaszcza w przypadku przewlekłych chorób, takich jak nowotwór lub depresja. Choroby i ich leczenie mogą pozbawiać chorego apetytu lub przyczyniać się do mdłości. Wówczas nie ma on ochoty na jedzenie, a stąd już tylko krok do niedoboru składników odżywczych. Taki stan jest groźny dla organizmu, ponieważ wszelkie niedobory negatywnie odbijają się na zdrowiu i spowalniają powrót do pełni sił. Należy pamiętać, że podczas leczenia wszelkie zmiany w diecie trzeba konsultować z lekarzem. Bywa bowiem, że spożywanie niektórych pokarmów lub suplementów osłabia działanie leków i prowadzi do dodatkowych komplikacji. Zdrowa dieta może wiele zdziałać podczas choroby, jednak czasami mimo najszczerszych chęci chory nie jest w stanie zmusić się do jedzenia. Wówczas warto powiedzieć o tym lekarzowi. Może on przepisać leki, które pomogą zwalczyć mdłości lub ból. Może również podjąć decyzję o wprowadzeniu żywienia medycznego, które jest specjalistycznym rodzajem odżywiania w chorobie.
Żywienie medyczne oparte jest na preparatach zawierających niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach: białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały. Stosowane są z jednej strony jako wspomaganie tradycyjnej diety, ale mogą one również całkowicie zastąpić normalne posiłki, gdy nie udaje się zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania organizmu w tradycyjny sposób. Celem żywienia medycznego jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, jeśli chory ma problemy z przyjmowaniem normalnych posiłków. Odpowiednio wcześnie wprowadzone żywienie medyczne nie tylko znacznie poprawia samopoczucie pacjenta, ale także wspomaga leczenie i dodaje sił w walce z chorobą.
Zobacz całą zawartość numeru ►