Oko w oko
Choroby oczu często rozwijają się powoli, a pacjenci lekceważą błahe z pozoru problemy ze wzrokiem, zapominając, że mogą one sygnalizować nie tylko poważne choroby oczu, ale również inne schorzenia organizmu.
2018-10-31
Wzrok to obok dotyku, słuchu i węchu jeden z podstawowych zmysłów człowieka. Odpowiada nie tylko za sposób, w jaki postrzega on otaczającą go rzeczywistość, ale również warunkuje funkcjonowanie w niej. Ograniczenie widzenia, nie wspominając o utracie wzroku, wpływa zasadniczo na wszystkie aspekty ludzkiego życia, poczynając od relacji z innymi, przez aktywność zawodową, umiejętność samodzielnego radzenia sobie w codzienności, aż po poczucie własnej wartości i użyteczności.
Jak działa oko?
Oko w przybliżeniu ma kształt kuli, która w większości wypełniona jest substancją zwaną ciałem szklistym, utrzymującą w oku odpowiednie ciśnienie. Wyróżnia się następujące elementy oka: twardówka, rogówka, naczyniówka, siatkówka, tęczówka oraz soczewka. Centralną część siatkówki stanowi plamka żółta. Jest ona miejscem o największym skupieniu światłoczułych czopków i cechuje ją silna wrażliwość na światło.
Gdy na coś patrzymy, promienie świetlne są wychwytywane przez rogówkę. Następnie przenikają przez wodnistą ciecz, przechodzą przez źrenicę i wpadają do oka. Źrenica pełni w oku taką samą rolę, jak przesłona w aparacie fotograficznym: zwęża się, gdy jest widno i rozszerza się w ciemności, regulując przepływ światła. Promienie docierają do soczewki, która dzięki skurczom mięśni spłaszcza się, gdy patrzymy w dal lub staje się bardziej wypukła, gdy patrzymy z bliska. Na skutek tego promienie załamują się w niej pod różnymi kątami. Tam światło, dzięki specjalnym receptorom, jest zamieniane na impulsy elektryczne. Światłoczułe czopki odpowiadają za widzenie w dzień, pręciki wkraczają do akcji, gdy jest ciemno. Za pośrednictwem nerwu wzrokowego impulsy trafiają następnie do mózgu, gdzie zostają przetworzone na oglądane obrazy.
Gdy oczy są chore
Choroby oczu stanowią istotny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Częstość ich występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Oznacza to, że w sytuacji obserwowanego na całym świecie procesu starzenia się populacji, znaczenie tego problemu może w przyszłości przybierać na sile. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż na upośledzenie wzroku choruje 290 milionów ludzi w skali globalnej, z czego 50 milionów to osoby niewidome. Do najczęstszych schorzeń oczu należą rożne wady wzroku, zaćma oraz jaskra.
Z uwagi na złożoną budowę ludzkiego oka, jego choroby lub dysfunkcje mają zróżnicowane przyczyny i objawy. Najczęściej problemy ze wzrokiem przyjmują postać zaburzenia lub ograniczenia pola widzenia. Powszechne są także dolegliwości w postaci: bólu, pieczenia, swędzenia lub ogólnego dyskomfortu. Choroby oczu często rozwijają się powoli, a pacjenci lekceważą błahe z pozoru problemy ze wzrokiem, zapominając, że mogą one sygnalizować nie tylko poważne choroby oczu, ale również inne schorzenia organizmu. Wiele kłopotów ze wzrokiem pojawia się w miarę starzenia się organizmu. Nie wolno ich lekceważyć i liczyć na to, że same ustąpią. Do nieodwracalnych zmian w oku mogą doprowadzić także schorzenia układu krążenia, miażdżyca naczyń i cukrzyca. Dlatego gdy obserwujemy, że wzrok nam szwankuje, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u okulisty. Lekarz postawi diagnozę i wybierze rodzaj leczenia, które zawsze zależy od rodzaju schorzenia – czasem wystarczą okulary, innym razem potrzebna jest operacja.
Choroby oczu związane z wiekiem
Wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie z jednej strony stanowi sukces medycyny, z drugiej zaś – poważne wyzwanie cywilizacyjne. Wraz z wiekiem i kolejnymi etapami życia rośnie bowiem występowanie schorzeń, niepełnosprawności oraz wielochorobowości, co pociąga za sobą problemy w niemal każdym obszarze funkcjonowania człowieka. Jedną z grup chorób, które istotnie wpływają na pogorszenie jakości życia u wielu milionów ludzi starszych na świecie, są schorzenia oczu, prowadzące do osłabienia lub utraty wzroku.
Jedną z najczęstszych chorób oczu, która rozwija się po 50. roku życia jest zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD). To nabyte, przewlekłe schorzenie rozwijające się w plamce żółtej, będącej częścią siatkówki odpowiedzialnej za widzenie centralne. W krajach wysoko rozwiniętych jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób powyżej 65. roku życia. Pierwsze objawy AMD mogą być dyskretne. O chorobie mogą świadczyć między innymi: utrudnione czytanie, zniekształcenie linii i konturów oglądanych przedmiotów, wrażenie zmiany wielkości obrazu, pogorszenie ostrości wzroku (niewyraźne, zamazane widzenie), trudności z odczytywaniem cyfr oraz obniżenie poczucia kontrastu i trudności w rozpoznawaniu barw (barwy wydają się bledsze, mniej nasycone). W zaawansowanym stadium AMD, poza nasileniem wymienionych objawów, w środku pola widzenia pojawia się ciemna plama. Na obecną chwilę AMD nie można wyleczyć. Terapia sprowadza się jedynie do kontrolowania przebiegu zwyrodnienia i zapobiegania postępowi istniejących zmian.
Osoby starsze zdecydowanie częściej, niż reszta społeczeństwa borykają się też z problemem zaćmy, czyli częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki, gdy nieodwracalnie traci ona swoją podstawową cechę optyczną – przezroczystość. Do objawów zaćmy należą: stopniowe pogarszanie się widzenia w jednym lub obu oczach na odległość i przy czytaniu, zamglenie i niewyraźny obraz, którego nie można skorygować okularami ani szkłami kontaktowymi, jednooczne podwójne widzenie, zaburzenia widzenia w silnym oświetleniu, rozszczepianie światła lub pojawienie się wcześniej nie występującej wady wzroku. Zaćmę leczy się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki przy użyciu ultradźwięków i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Niewielki rozmiar cięcia rogówki oraz krótki czas operacji umożliwiają szybką rehabilitację wzroku.
Jaskra jest groźną, przewlekłą, postępującą chorobą oczu, prowadzącą do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty widzenia. Stanowi drugą pod względem częstości przyczynę ślepoty na świecie. Spośród schorzeń nerwu wzrokowego i siatkówki jest chorobą o największym wzroście zapadalności wraz z wiekiem.
W zdrowym oku przejrzysta ciecz wodnista krąży wewnątrz przedniej komory oka. Aby oko działało prawidłowo, w komorze musi być utrzymana odpowiednia ilość cieczy wodnistej, która zapewnia właściwe ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie utrzymywane jest dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy z komory. W przypadku jaskry, przepływ cieczy wodnistej zostaje zaburzony, ciecz gromadzi się, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, co stopniowo uszkadza nerw wzrokowy. Jaskra nie jest jedną chorobą, którą można w prosty sposób zdefiniować i leczyć. Jest to raczej grupa chorób, które powodują zanik nerwów wzrokowych i związaną z tym nieodwracalną ślepotę. W skład zaburzenia określanego wspólnym terminem „jaskra” wchodzi kilkanaście jednostek chorobowych. Każda z nich ma inne przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i rokowania oraz wymaga innego leczenia. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że w ostateczności wszystkie te jednostki chorobowe prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych i całkowitej ślepoty.
Jeśli jaskra ma być prawidłowo leczona, w pierwszej kolejności musi być przeprowadzona jej szczegółowa diagnostyka i postawione właściwe rozpoznanie. Największy problem diagnostyczny stanowi najczęściej występująca w Polsce jaskra pierwotna otwartego kąta, która w przeważającej większości przypadków nie daje na początku żadnych objawów ostrzegawczych i chory do czasu utraty widzenia nie ma świadomości tego, że ślepnie, a w związku z tym nie zgłasza się w odpowiednim czasie do lekarza okulisty po pomoc.
Chorobą, o której także należy wspomnieć w tym miejscu jest retinopatia cukrzycowa. To najczęstsze powikłanie cukrzycy, bowiem po 20 latach zmagania się z tą chorobą, retinopatia występuje u wszystkich chorych na cukrzycę typu I i u 60% cierpiących na cukrzycę typu II. Przyczyną retinopatii cukrzycowej jest uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych siatkówki, co prowadzi do uszkodzenia samej siatkówki. Wskutek podwyższonego poziomu cukru obumierają komórki odpowiedzialne za utrzymanie właściwego kształtu naczynia. Pod wpływem glukozy jego ściana staje się wiotka, wybrzusza się, tworząc mikrotętniaki. Przez osłabioną ścianę naczynia przecieka krew i dochodzi do mikrowylewów. U chorych na cukrzycę krew jest gęsta i bardziej lepka, niż u osób zdrowych. Uszkodzenie naczyń i zwiększona gęstość krwi doprowadzają do niedotlenienia siatkówki. Gdy jest ono znaczne, organizm tworzy nowe naczynia krwionośne. Niestety, są one słabe i nieprawidłowo zbudowane, przez co łatwo pękają i powodują wylewy krwi do środka oka. Chorzy z rozpoznaną retinopatią cukrzycową w zależności od stopnia zaawansowania zmian cukrzycowych w oku, powinni odwiedzać lekarza okulistę częściej, co najmniej 2 razy w roku, a w przypadku retinopatii zaawansowanej – co 3 miesiące. Im wcześniej wykryte zostaną zmiany w siatkówce oka, tym większa jest szansa na ich skuteczne leczenie.
Działania profilaktyczne
Profilaktyka narządu wzroku polega przede wszystkim na poddawaniu się regularnym badaniom kontrolnym u okulisty, ale oprócz tego niezmiernie ważną rzeczą jest stosowanie prawidłowej diety. Korzystnie na struktury oka wpływają substancje zawarte w szpinaku i brokułach. Opóźniają zachorowanie na AMD i poprawiają ostrość widzenia dzięki temu, że działają jak filtr i chronią komórki siatkówki przed uszkodzeniem przez światło. Witaminy A, C i E również wpływają korzystnie na wzrok, usuwając wolne rodniki, odżywiając i nawilżając zewnętrzną powłokę oka. Dodatkowo witamina A zawarta w wątróbce, maśle, mleku i jajkach, zapobiega kurzej ślepocie, czyli pogarszającemu się widzeniu w ciemności, chroni przed chorobami plamki żółtej oraz podrażnieniem oczu i powiek. Ważne dla wzroku są również mikroelementy takie jak cynk czy selen, które chronią komórki oka przed starzeniem oraz chronią i regenerują strukturę plamki żółtej. Z badań naukowych wynika również, że w profilaktyce starczej utraty wzroku sprawdziły się kwasy omega-3 zawarte w rybach, w szczególności w łososiu, makreli czy tuńczyku.
Bardzo pożytecznym działaniem profilaktycznym są ćwiczenia wzroku i relaksacja oczu. Każdy może wykonać je samodzielnie. Ćwiczenia takie nie muszą zabierać dużo czasu, wystarczy poświęcić im kilka minut dziennie. Ważniejsza od czasu jest ich systematyczność. Do najprostszych ćwiczeń należy wykonywanie powolnych ruchów gałkami ocznymi we wszystkich kierunkach z unieruchomioną głową. Inne pomocne ćwiczenie to wypatrywanie np. przez okno najdalej położonych punktów, które są jeszcze widoczne i wytężanie wzroku, aby je maksymalnie wyostrzyć. Można też naprzemiennie przenosić wzrok z punktów położonych blisko i daleko. Kiedy odczuwamy, że nasze oczy są zmęczone w wyniku oglądania telewizji, pracy przed monitorem komputera lub czytania, warto zrobić sobie dłuższą przerwę i dać oczom nieco odpocząć. Można na kilka minut zamknąć oczy albo zrobić chłodzący kompres na powieki.
A więc na ile to możliwe odżywiajmy się zdrowo, odwiedzajmy regularnie gabinety okulistyczne, ćwiczmy oczy, a wtedy będą nam dobrze służyć przez wiele lat życia.
Zobacz całą zawartość numeru ►