Czym jest Wielki Post?
«Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć»
2019-03-08
Rozważanie do fragmentu Mt 9, 14-15
Piątek po Popielcu
Środą Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Czym różni się ten czas od pozostałych dni całego roku" Czym dla nas, osób wierzących powinien być ten czas?
Powinien być to czas, kiedy „pan młody jest z nami”, kiedy szczególnie odczuwamy obecność Boga w naszym życiu. A więc czas, w którym częściej niż zwykle zwracamy się do Pana w modlitwie, wielbiąc Go i dziękując za wszystko, co od Niego otrzymujemy. Czas radości w naszych sercach – „nie rozrywajcie waszych szat, ale wasze serca”.
Powinien to być czas refleksji nad swoim życiem, pracy nad sobą. Troski życia codziennego, nasze słabości, choroby powodują często takie skupienie na nich, że zapominamy o naszym rozwoju duchowym.
Powinien to być czas pochylenia się nad drugim człowiekiem – „miłuj bliźniego swego jak siebie samego”. Niemodne może dzisiaj słowo jałmużna to nie tylko pomoc materialna, ale okazywanie szacunku dla drugiego człowieka, bycie z nim.
„Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą nam pana młodego”? Kto nam zabierze Pana? To my sami, przez nasze postawy odsuniemy się od Niego.
Wielka liczba osób uczestniczyła w obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową i to cieszy. Czy jednak wszyscy uczestnicy tego obrządku zadawali sobie pytanie, czym dla mnie jest okres Wielkiego Postu?
Módlmy się, by czas Wielkiego Postu był dla nas czasem odnowy duchowej, a nie tylko czasem biernego uczestniczenia w obrzędach zewnętrznych, związanych z tym okresem.