Służba drugiemu człowiekowi musi być motywowana miłością
Modlitwa lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, ratowników medycznych, wolontariuszy hospicjum i innych pracowników służby zdrowia z Podbeskidzia rozpoczęła kolejną edycję formacyjnych spotkań w ramach duszpasterstwa służby zdrowia.
2019-10-16
„Pracownikiem służby zdrowia, osobą pełniącą służbę na rzecz chorego człowieka, najpierw się jest, by z każdym dniem coraz bardziej się nim stawać” – przypomniał bp Piotr Greger, który 16 października sprawował w kurialnej kaplicy Mszę św. dla środowiska medycznego z diecezji bielsko-żywieckiej.
Biskup w homilii zwrócił uwagę, że posługa lekarza, pielęgniarki to powołanie Stwierdził, że jeśli ta służebna posługa nie ma być ciężarem, to musi być motywowana miłością. „Jej potęga polega na tym, że miłości nie można zadeklarować, nie można do niej przymuszać, nie da się jej zapisać żadnymi ustawami, nie można jej wymuszać na drodze sankcji czy wymierzonych kar” – dodał i zauważył, że wszelkie programy okażą się tylko złudzeniem i oszustwem, „jeśli nie odwołają się ostatecznie do miłości, która z natury jest cierpliwa i ofiarna, otwarta i gotowa przebaczać, jako jedyna jest w stanie wszystko przezwyciężyć i wybaczyć”.
Biskup podziękował na koniec wszystkim za to, że każdego dnia pochylają się nad człowiekiem „i czynią to w imię ewangelicznej, samarytańskiej służby”. „Sam tego wielokrotnie doświadczyłem, a także wielu moich współbraci kapłanów i nie tylko” – dodał.
W przeddzień wspomnienia św. Łukasza, patrona medyków, Eucharystię w kaplicy kurii diecezjalnej koncelebrowali kapelani szpitalni z diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia ks. Łukaszem Jończym.