W czym pokładam ufność?

Anonimowy bogacz cały jest w swych bogactwach, wyłącznie w nich pokłada ufność. Biedak cały jest w Bogu, ma ufność tylko w Nim.

2020-03-09

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 16, 19-31
II tydzień Wielkiego Postu

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu znajduje się tylko w Ewangelii św. Łukasza i jest jedną z najbardziej znanych przypowieści Jezusa. Bogacz i Łazarz reprezentują dwie, skrajnie różne warstwy społeczne – szanowanych i pogardzanych.

Opis bogacza choć jest bardzo krótki, doskonale pokazuje jego zamożność. Bogacz żył i „ubierał się w purpurę i bisior”. Bogacz jest bez imienia. Święty Łukasz utożsamia go całkowicie z purpurą i przepychem. Ten bogaty człowiek żyje pozbawiony jakichkolwiek zmartwień. Sens jego życia sprowadza się do tego, by bawić się, dobrze zjeść i cieszyć się przepychem. Bogacz jest przeciwieństwem Jezusa, który będąc bogatym, stał się ubogim, uniżył się i stał się najmniejszym. Jezus został przyodziany przez Heroda we wspaniałą szatę – ale dla wyśmiania. Na krzyżu umrze nagi. Bogacz z przypowieści jest osobą, która każdego dnia świetnie się bawi. Jest w tym podobny do postaci człowieka z przypowieści o zamożnym rolniku, który marząc o zgromadzonym bogactwie mówi do siebie: „odpoczywaj, jedz, pij i używaj”. Jezus nazywa go głupcem.

Zupełnie inaczej został przedstawiony w Ewangelii biedak. Jedyne co ów biedak miał, to imię – Łazarz. Jego tożsamość jest cała w Bogu. Jest biedakiem, który w zupełności powierza się Jemu. Jego tożsamością jest życie ukryte w Bogu. Bóg bowiem zna pokornych, a nie zna wyniosłych. Jest to jedyne miejsce, w którym Jezus opowiadając przypowieść podaje imię postaci. Osoby bowiem występujące w ewangelicznych przypowieściach zawsze są bezimienne. Służą bowiem jako przykład ogólnej postawy, przyjmowanej przez ludzi. Występujący w przypowieści bogacz do końca pozostaje anonimowy i może być przedstawicielem różnych warstw społecznych, które w nauczaniu Jezusa spotkały się z krytyką. Biedak jednak jest osobą konkretną i miłowaną przez Boga. Imię Łazarz (hebr. Eleazar) oznacza „Bóg wspomaga”. Anonimowy bogacz cały jest w swych bogactwach, wyłącznie w nich pokłada ufność. Biedak cały jest w Bogu, ma ufność tylko w Nim.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.11.2024