O miłości Boga i bliźniego

Faryzeusze byli zdziwieni, że Jezus pomija wszystkie przykazania Prawa Mojżeszowego, sprowadzając je do dwóch. My też może zadajemy sobie pytanie: a co z Dziesięcioma Przykazaniami?

zdjęcie: Loft Gallery

2021-08-20

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 22, 34-40
XX tydzień zwykły

Pan Jezus w rozmowie z faryzeuszami podaje dwa najważniejsze przykazania, których winniśmy przestrzegać. Faryzeusze byli zdziwieni, że Jezus pomija te 613 przykazań Prawa Mojżeszowego, sprowadzając je do dwóch. My też może zadajemy sobie pytanie: a co z Dziesięcioma Przykazaniami? Po głębszym zastanowieniu jednak widzimy, że wypełnianie pierwszych trzech Przykazań Dekalogu świadczy o naszej miłości do Boga, a pozostałe siedem wskazuje na to co czynić, jak się zachować, by relacje z drugim człowiekiem były właściwe, by były wyrazem wzajemnej miłości.

Miłowanie Boga całym sobą rozpoczyna się od bezwarunkowego poddania się Bogu, dania Mu pierwszeństwa przed wszystkimi i wszystkim, wypełnianiu Jego woli. Znane jest powiedzenie świętego Augustyna: „Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, to wszystko pozostałe znajdzie się na właściwym miejscu”. A więc miłość Boga to postawienie Go na pierwszym miejscu w swoim życiu.

„Będziesz miłował bliźniego swego jak samego siebie”. I znowu nasuwa się pytanie, czy miłowanie siebie nie jest przypadkiem przejawem egoizmu, narcyzmu. Nie, miłość, o której mówi Mateusz, to przede wszystkim akceptacja samego siebie, to zgoda na to jacy jesteśmy, stworzeni na wzór i podobieństwo Boga, a równocześnie zgoda  na pracę nad sobą, by stawać się coraz lepszymi. Kiedy nie akceptujemy siebie, budzi się w nas zazdrość, niechęć a nawet nienawiść do drugiego człowieka, posiadającego cechy, których nam brak. A wiec pierwsza rzecz to akceptacja samego siebie. Miłość do drugiego człowieka to świadomość, że on też jest stworzony na wzór i podobieństwo Boże, że jego Bóg też kocha. Miłość do drugiego człowieka przejawia się miedzy innymi w umiejętności słuchania go. Pandemia zatrzymywała nas w domu i teraz gdy możemy się już spotykać, potrzeba dzielenia się swoimi przemyśleniami w rozmowie ze spotkanymi osobami jest wielka, ale musimy pamiętać, że oni też chcą mówić, a nie tylko nas słuchać.

Regularna modlitwa,  udział we Mszy świętej, miłość do drugiego człowieka są przejawem miłości Boga. Spotkanie drugiego człowieka, rozmowa z nim, życzliwość kierowana pod jego adresem, pomoc potrzebującym to przejaw miłości bliźniego.

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024