Potrzeba kapłanów!
Odkrywając wartość sakramentu święceń i wypływających z niego kolejnych sakramentów, ofiarujmy Bogu w tej konkretnej intencji nasze cierpienia.
2022-01-26
Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 10, 1-9
III tydzień zwykły
Czy Bóg nie potrafił „zaprogramować” Dobrej Nowiny w sercu człowieka? Mógł to uczynić. Ale nie zrobił tego, bo szanuje wolność człowieka. Posłał głoszących Dobrą Nowinę. Tak było za czasów Jezusa, tak jest i dzisiaj. Stale istnieje konieczność posługi tych, których głównym zajęciem jest głoszenie Dobrej Nowiny.
Ponad dziesięć lat temu zakończyłem posługę kapłańską we Francji. Pracowałem tam m.in. w parafii Gournay-en-Bray w archidiecezji Rouen. Parafia ta liczyła wówczas dwadzieścia jeden „cloches”, jak mówią Francuzi, czyli dwadzieścia jeden dzwonów. Kiedyś w każdym kościele posługiwali duchowni. Najstarszy kościół – kolegiata poświęcona św. Hildevertowi – pochodziła z czasów Chrztu Polski. Dzisiaj parafia Gournay-en-Bray liczy ponad sześćdziesiąt „cloches”. Brakuje księży. Czy podobny scenariusz czeka Kościół w Polsce?
Potrzeba nam wszystkim, duchownym i świeckim, głębokiego namysłu nad wartością posługi kapłańskiej: sprawowania sakramentów świętych – Eucharystii, spowiedzi świętej. Jezus rozpoczynał misję sam, później powołał Dwunastu, później – czego jesteśmy świadkami w dzisiejszej Ewangelii – siedemdziesięciu dwóch. Miał jeden cel: głosić Ewangelię. Różnymi środkami. Ważną częścią tego głoszenia była posługa wobec chorych.
Prośmy Boga o odwagę młodych w rozeznaniu powołania życiowego. W dwóch parafiach, jednej w diecezji gliwickiej i drugiej w archidiecezji katowickiej, odbędą się w maju podwójne święcenia. Dwóch diakonów w jednej i dwóch diakonów w drugiej parafii przyjmie sakrament święceń. Zarówno w jednej, jak i drugiej parafii rozwinięte jest od lat Apostolstwo Chorych. Głęboko wierzę, że ofiarowane cierpienia w duchu Apostolstwa Chorych przez chorych w tych parafiach, przyniosło łaskę dla Kościoła – prymicje czterech prezbiterów. Apostolstwo Chorych powiązane jest łaską Bożą z sakramentem kapłaństwa.
Odkrywając wartość sakramentu święceń i wypływających z niego kolejnych sakramentów, ofiarujmy Bogu w tej konkretnej intencji nasze cierpienia.